03/05/2022
Γκουρούδες 20 32 24 26 - 102 -
Black Mamba 25 21 17 21 - 84 -

Μόχθησαν για την μισή πρόκριση οι Γκουρούδες!

Με το 1,5 πόδι στο Final Four της Master League, αλλά και στα σαλόνια της Elite League, βρίσκονται οι Γκουρούδες, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς απέναντι στο Black Mamba για τα προημιτελικά κέρδισαν με 102-84 στο κλειστό του Κολωνού!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε το Black Mamba στο ματς, καθώς με τέσσερα τρίποντα του Μονέου, 6 πόντους του Δέδε και τρίποντο του Μαρίτσα, βρέθηκε στο +8, 17-25, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 20-25, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Μελάγιες από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα από 7 πόντους σημείωσαν οι Ντίνος και Παύλος Αχής.

Στην δεύτερη περίοδο οι Γκουρούδες ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 15 πόντους του Ντίνου Αχή, 8 του Παύλου Αχή και 4 του Μπαλαούρα, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 40-30, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 52-46. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Δέδες και Μαρίτσας με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από 3 πρόσθεσαν οι Μουσούλης και Φώτογλου.

Η αντεπίθεση του Black Mamba συνεχίστηκε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Φώτογλου, 5 πόντους του Μονέου και 4 του Δέδε, πλησίασε απειλητικά στον πόντο, 64-63, 2:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι Γκουρούδες αντέδρασαν άμεσα και με 16 πόντους του Παύλου Αχή και τρίποντα των Λιμνιάτη – Μελάγιες, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +13, 76-63!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Μελάγιες είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με εύστοχες προσπάθειες των Ντίνου Αχή, Παύλου Αχή και Μπαλαούρα, έφτασε δίκαια στη νίκη με 102-84. Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Μπασδάνη να μαζέψει την διαφορά στο τέλος, παρά τους 8 πόντους του Μουσούλη και τα τρίποντα των Μαρίτσα και Μονέου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/2 βολές, 23/41 δίποντα και 18/39 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 31 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/8 βολές, 22/59 δίποντα και 12/26 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp για τους Γκουρούδες ο Παύλος Αχής με 37 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 10/16 δίποντα και 5/10 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος για το Black Mamba ο Μονέος με 21 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 3/4 δίποντα και 5/6 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Γκουρούδες (Λιμνιάτης): Οικονόμου 8 (2), Μελάγιες 8 (2), Αχής Ν. 29 (5), Αργυράκης, Λιμνιάτης 5 (1), Αχής Π. 37 (5), Μπαλαούρας 15 (3)

Black Mamba (Μπασδάνης): Φώτογλου 9 (3), Μαρίτσας 14 (4), Μπολοτάκης 6, Μουσούλης 16, Δέδες 18, Μονέος 21 (5)

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!