13/11/2021
Deflections 11 17 12 22 - 62 -
Kourkoutes BC 15 24 14 15 - 68 -

Μόχθησαν για το αήττητο οι Kourkoutes!

Την αήττητη πορεία τους στον τρίτο όμιλο της Development League συνεχίζουν οι Kourkoutes, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους Deflections με 62-68 στο κλειστό του Κολωνού!

Ισορροπημένο ήταν σε γενικές γραμμές το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Kourkoutes να προηγούνται με 11-15, έπειτα από 6 πόντους του Τσάκωνα και 5 του Βεϊσάκη. Ο Κατσαρός με 7 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Χρήστος Σκανδάλης.

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, ωστόσο οι πρωταθλητές πάτησαν γκάζι και με 7 πόντους του Νακόπουλου, 5 του Σαρακηνού, 4 του Τσάκωνα  (μια καρφωματάρααα) και 4 του Βεϊσάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 28-39. Ο Κατσαρός συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των Deflections πετυχαίνοντας ακόμη 8 πόντους, 4 είχε ο Νικολαΐδης και 3 ο Μαράντος

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με νέους 7 πόντους του Τσάκωνα και 5 του Βεϊσάκη, οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +13, 40-53. Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο Νικολαΐδης και Τσαφαντάκης με 3 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 40-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Deflections έκαναν μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή, όταν με 4 πόντους του Μαράντου και βοήθειες των Νικολαΐδη και Παπακωνσταντίνου, πλησίασαν στους 6, 48-54. Το υπόλοιπο, όμως, του αγώνα άνηκε στους Kourkoutes, οι οποίοι διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Βεϊσάκη (5π), Σαρακηνό (4π) και Νακόπουλο (4π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 62-68!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το 19/29 βολές, 17/36 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 26 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/27 βολές, 22/63 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος των Deflections ο Κατσαρός με 22 πόντους, έχοντας 4/8 βολές, 9/11 δίποντα και 0/1 τρίποντα, ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ και έκανε 5 λάθη. Κορυφαίος για τους Kourkoutes ο Τσάκωνας με 18 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 8/16 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Deflections (Νικολαΐδης): Κατσαρός 22, Σκανδάλης 10 (2), Τσαφαντάκης 3 (1), Μαράντος 8, Νικολαΐδης 13, Μαζιώτης, Μενδρινός, Παπακωνσταντίνου 6

Kourkoutes (Αθανασίου): Νακόπουλος 14 (1), Σαρακηνός 9 (1), Τριανταφύλλου, Πλέστης 2, Βεϊσάκης 19 (3), Αθανασίου 3, Τσάκωνας 18, Τρωιάνος 3

Τι μας άρεσε: Το follow κάρφωμα του Γιώργου Τσάκωνα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου!