17/10/2019
JugoPLASTIKA 19 13 14 21 - 67 -
Ball Don't Lie 20 14 12 29 - 75 -

Μούλα σταμάτα δεν είναι πλέον αστείο!

Το βράδυ της Πέμπτης για την 3η αγωνιστική, η JugoPlastika αναμετρήθηκε με την Balldon’tLie. Το παιχνίδι ήταν σχετικά ήρεμο με το σκορ να είναι χαμηλό. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο και να παίρνουν την νίκη και συνάμα το δεύτερο συνεχόμενο ροζ με σκορ 75-67!

Καλές ήταν οι δύο ομάδες επιθετικά στην πρώτη περίοδο. Ο Παπανικολάου βρήκε τα πατήματα του και θύμισε τον παίχτη την 1ης αγωνιστικής με τον Αμπλά να προσθέτει κλάση και φαντασία στην επίθεση. Για την Ball ο Μπέρτσος ήταν «καυτός» καθώς ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο που επιχείρησε, τιμωρώντας την άμυνα της Jugo. Το σκορ στο πρώτο αυτό δεκάλεπτο, έδειξε 19-20 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας.

Παρόμοιο ήταν και το δεύτερο σκέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μουλαγιάννης έδειξε για άλλη μία φορά ότι το σκοράρισμα δεν είναι απαραίτητο για να βοηθήσει κανείς την ομάδα του, με τον Γεράσιμο Γασπαράτο να τρέχει πολύ στο ανοιχτό γήπεδο. Άξιος αναφοράς είναι και ο αρχηγός της Ball Μπέλλας, που ήταν ψύχραιμος και συνάμα αποτελεσματικός. Για την Jugo o «Παπ» και ο Αμπλάς συνέχιζαν να ασκούν πίεση στους αντιπάλους. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ να είναι 32-34 υπέρ των «μαύρων»!

Η τρίτη περίοδος ήταν σχετικά χαλαρή. Οι άμυνες άνοιξαν ενώ η BdL επέλεξε να αφήσει ελεύθερα σουτ. Τιμωρήθηκε όμως καθώς ο Κατσιφός με 2 συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να δώσει το lead στην ομάδα του. Γασπαράτος και Μπέλλας κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς για το τελικό 46-46 του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν χάρμα οφθαλμού. Οι ομάδες έπαιξαν με πάθος και με την κάθε μπάλα να είναι πολύτιμη, η πίεση γινόταν όλο και μεγαλύτερη. Εκεί ήταν που μίλησε η κλάση και η εμπειρία των παιχτών της Ball, που με ηγέτη τον Γασπαράτο πήραν ακόμα μία νίκη βάζοντας 29 πόντους στο δεκάλεπτο. Πολύ κοντά στο πρώτο ροζ έφτασε η Jugo αλλά με μόλις 2 παίχτες να παίζουν σε ικανοποιητικό βαθμό, η νίκη ήταν αδύνατη!

Mvp ήταν ο Παναγιώτης Μουλαγιάννης που αν και είχε μόνο 8 πόντους με 4/6 δίποντα (66,7%), γέμισε την στατιστική του. Μάζεψε 9 ριμπάουντ (5-4), μοίρασε 5 ασσίστ, έκανε 1 κλέψιμο και είχε μόλις 1 λάθος σε 28:07 λεπτά συμμετοχής. Για την Jugo ξεχώρισε ο Σπύρος Αμπλάς με 22 πόντους έχοντας 3/7 δίποντα (42,9%), 1/10 τρίποντα (10%), 13/15 βολές (86,7%), 9 ριμπάουντ (1-8), 5 ασσίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 40 αγωνιστικά λεπτά.

Σαν σύνολο, η Jugo είχε 12/32 δίποντα (37,5%), 9/44 τρίποντα (20,5%), 16/24 βολές (66,7%), 36 ριμπάουντ (11-25), 8 ασσίστ, 8 κλεψίματα και 9 λάθη. Η Balldon’tLie είχε 22/47 δίποντα (46,8%), 7/25 τρίποντα (28%), 10/13 βολές (76,9%), 50 ριμπάουντ (15-35), 14 ασσίστ, 5 κλεψίματα και 17 λάθη.

JugoPlastika (Παπανικολάου): Μποτίνης 2, Παπανικολάου 20 (13 ριμπ), Κατσιφός 15, Αμπλάς 22 (9 ριμπ), Καπελιώτης, Σοφιανόπουλος, Μυλωνάς 3, Φούκας 5.

Balldon’tLie (Μπέλλας): Μουλαγιάννης 8 (9 ριμπ), Μπέλλας 8 (9), Μπέρτσος 13, Γασπαράτος Π. 6, Κακλαμάνης 8, Κοσμάς, Κακαφώνης 7, Γασπαράτος Γ. 17, Τσιλιπάνης, Ορφανίδης 8.

Τι μας άρεσε: Η φάση του αγώνα που ήταν το goal-foul τρίποντο του Κακαφώνη!