23/03/2023
Mpaloniakos 22 16 14 12 - 64 -
Μίνωες 8 10 12 16 - 46 -

"Μπαλόνια" παραμονής!

Τη νίκη που του εξασφαλίζει σε μεγάλο βαθμό την παραμονή του στην Evolution League πήρε χθες το βράδυ στο Περιστέρι ο Μπαλονιακός, καθώς στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου κέρδισε εύκολα τους Μίνωες με 62-44!

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο ο Μπαλονιακός πήρε τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 8 πόντους του Μπαμπούση και 6 του Τζώλη, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 22-8! Ο Γκατζιάς με 4 πόντους και οι Μπαχάς - Κυριακόπουλος με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Με 5 πόντους του Παγώνα και 3 του Κυριακόπουλου, οι Μίνωες μείωσαν στους 7, 22-15. Άμεση ήταν η απάντηση από τους γηπεδούχους, αφού με 5 πόντους του Λεβεντούρη, 5 του Γούλα και 4 του Ταμπάση, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 20 πόντων, 38-18!

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Τζώλη και 4 του Ταμπάση, οι γκρι διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας, 52-30. Δεν μπόρεσε η παρέα του Παπαστάμου να πλησιάσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Παγώνα και τους 5 του Βλάχου. Σκορ τρίτης περιόδου 52-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους "Χοντρούς" να επικρατούν με 62-44, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Τζώλη, Λεβεντούρη, Γούλα και Ταμπάση. Για τους Μίνωες στα τελευταία λεπτά βρήκαν στόχο οι Παπαστάμος, Παγώνας, Αλτσαντζής και Κυριακόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/11 βολές, 23/58 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/9 βολές, 15/48 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson mvp του Μπαλονιακού ο Λεβεντούρης με 11 πόντους, έχοντας 4/10 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για τους Μίνωες ο Γκατζιάς με 6 πόντους, έχοντας 0/2 βολές και 3/6 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Μπαλονιακός (Λεβεντούρης): Ταμπάσης 10, Τζώλης 20 (3), Λεβεντούρης 11 (1), Κόντης 2, Μπαμπούσης 8, Κατσώνης 4, Γούλας 9

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλτσαντζής 3 (1), Βλάχος 5 (1), Παπαστάμος 6, Γκατζιάς 6, Αλεξόπουλος, Κυριακόπουλος 7, Παγώνας 17 (2), Μπαχάς 2

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχε στην απόδοσή του ο Μπαλονιακός!