30/09/2021
San Antonio Smurfs 7 9 10 10 - 36 -
Mpaloniakos 13 9 19 19 - 60 -

Mpaloniakos με βλέψεις για μεγαλεία!

Ένα παιχνίδι με εξαιρετικό ρυθμό παρακολουθήσαμε στο ΣΕΦ το βράδυ της Τρίτης, με τον Mpaloniako να είναι εξαιρετικός καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και να επικρατεί επί των San Antonio Smurfs με σκορ 36-60, για το θεσμό του κυπέλλου.
Αν μπορούσαμε να ξεχωρίσουμε κάποιους παίκτες στην αρχή της αναμέτρησης αυτοί δε θα ήταν άλλοι από τον Λεβεντούρη και τον Λαδιά, με το συγκεκριμένο δίδυμο να παρασύρει στον… τρελό ρυθμό του τους φιλοξενούμενους για το 7-13 πρώτου δεκαλέπτου.
Άστοχη η συνέχεια μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τους Smurfs να σφίγγουν την άμυνα τους, βελτιώνοντας αισθητά την εικόνα τους, με τον Γκουρογιάννη κάποιες φορές να φαίνεται πως είναι… παντού σε άμυνα και επίθεση, με το ημίχρονο να κλείνει στο 16-22.
Δύο… άσσους από τα μανίκια έβγαλαν οι φιλοξενουμενοι, με τον Μπαμπούση στις αρχές και τον Παπαβασιλείου με ένα τρίποντο προς το τέλος, να εκτελούν και να μεγαλώνουν τη διαφορά, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 26-41 για Mpaloniako.
Ο Μπαμπούσης συνέχισε το επιθετικό του κρεσέντο και με την βοήθεια του Λαδιά, ολοκλήρωσαν την εξαιρετική τους εμφάνιση, επικρατώντας εν τέλει με σκορ 36-60, κοιτάζοντας με αισιοδοξία τη συνέχεια της σεζόν!
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Λαδιάς με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από Smurfs ξεχώρισε ο Βασίλης Αλέξης με 6 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 2 λάθη
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 7/35 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 7/11 βολές, 39 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/41 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 4/5 βολές, 38 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα και 11 λάθη.
San Antonio Smurfs (Αλέξης): Καλαϊτζόγλου 6, Αλέξης 6 (12 ριμπ.), Γκουρογιάννης 4, Μποχωρίδης, Καστάρης 7, Μανδρώνης 11, Τζήλιος 2.
Mpaloniakos (Λεβεντούρης): Μπαμπούσης 14, Λεβεντούρης 12, Καρατσαρέας 9 (14 ριμπ.), Παναγιωτίδης 2, Κατσώνης 2, Χάρος, Παπαβασιλείου 3, Λαδιάς 18.
Τι μας άρεσε: Το βάθος στο ρόστερ που έχει ο Mpaloniakos!