06/03/2020
Vatos Krokos 8 15 15 16 - 54 -
Orlando Tragics 12 17 23 15 - 67 -

Μπαμ παραμονής από τους Orlando Tragics!

Την νίκη της 16ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Development League πήραν χθες το βράδυ οι Orlando Tragics, καθώς κέρδισαν τους Vatos Krokos με 54-67 και έκαναν το μεγάλο βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Με τους Κριαλάκο και Κολυβά να ξεκινούν ζεστοί το ματς με 5 πόντους έκαστος, οι Orlando Tragics προηγήθηκαν με 8-12 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Μπιστούνας με 3 πόντους και οι Αμαργιανός – Βιντζηλαίος με 2 πόντους ο καθένας ήταν αυτοί που βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν την διαφορά μέχρι και στους 7, 10-17, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 6 πόντων, 23-29, χάρη σε δύο τρίποντα του Κριαλάκου, 6 πόντους τους Αγαλόπουλου και τριποντάκι του Μεϊντάνη. Τους Vatos Krokos κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα ο Διακάτος με τους 7 πόντους που έβαλε, ενώ έξω από την γραμμή των 6,75μ εκτέλεσε ο Λάζος!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Τραγικοί σεληνιάστηκαν και με τους Κριαλάκο (11π), Μεϊντάνη (5π) και Κολυβά (5π) να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 27-46. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Χατζηνικήτα στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν να μειώσει στους 14, 38-52, μετά από 6 πόντους του Αμαργιανού και 5 του Βιντζηλαίου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Orlando Tragics διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και μεγάλο τρίποντο του Ζαφειρόπουλου και 3 πόντους του Μεϊντάνη, έφτασαν στην σπουδαία νίκη με 54-67  Προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά οι Vatos Krokos, ωστόσο τόσο οι 7 πόντοι του Μπιστούνα, όσο και οι 7 του Βιντζηλαίου δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/14 βολές, 17/42 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 16/22 βολές, 15/33 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Μάζεψαν  34 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Πολυτιμότερος των Vatos Krokos ο Βιντζηλαίος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 7/15 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη. Κορυφαίος των Orlando Tragics ο Κριαλάκος με 24 πόντους, έχοντας 6/6 βολές, 6/10 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Μουσούντας 4, Αμαργιανός 9 (1), Λάζος 4 (1), Διακάτος 7 (1), Μαλαμήτσης, Βιντζηλαίος 16, Μπιστούνας 14 (1)

Orlando Tragics (Μπασδάνης): Τσαμουράς 9, Ζαφειρόπουλος 3 (1), Κριαλάκος 24 (2), Σιμιτιάν, Μεϊντάνης 11 (2), Κολυβάς 12 (2), Αγαλόπουλος 8

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Orlando Tragics!