16/09/2024
Στιφάδο Bulls 18 16 17 15 - 66 -
Hood BC 25 21 19 20 - 85 -

Έγινε το... μπαμ, εύκολα τους Στιφάδο η Hood!

Παίζοντας ελεύθερα και κάνοντας ακριβώς ό,τι είπε ο coach Πατσάκας από τον πάγκο, η Hood κέρδισε τους Στιφάδο Bulls στο ξεκίνημα της Elite by Novibet κατηγορίας με σκορ 66-85.

Ο Ζέγγος είτε με τρίποντο από τη γωνία, είτε με γκολ φάουλ, κατάφερε και προκαλούσε προβλήματα στην άμυνα των Στιφάδο, με τον Σαρρή να βγάζει... δολοφονικό ένστικτο και να εκτελεί δις από την περιφέρεια. Ο Γκοντόπουλος θέλησε με σουτ να βρει τα πατήματά του νωρίς νωρίς και με τη βοήθεια των Τσελεμπή και Καραβασάνη μείωσαν στο 18-25 πρώτου δεκαλέπτου. Ακόμα πιο... τρομακτικό το επόμενο πεντάλεπτο για την παρέα του Πατσάκα, η οποία με Αθανασόπουλο και Πρωτόγερο ανέβασαν τη διαφορά στους 16 (22-38). Ο Καραβασάνης πήρε ευθύνες, ο Γκοντόπουλος πήρε... σουτ και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 34-46 για τους "λευκούς".

Δεν πιανόταν! Με τον Χαριτόπουλο να συνεχίζει να πιέζει, τον Σαρρή να σουτάρει χωρίς έλεος και τους Ζέγγο και Αθανασόπουλο να μοιράζουν σωστά, η Hood έπαιζε τι παιχνίδι της και έφτασε τη διαφορά στο +20 (39-59) με τους Στιφάδο παράλληλα να... ματώνουν επιθετικά. Μπορεί ο Μάλλης να έδινε ψυχή και σώμα κάτω από τα 2 καλάθια, οι προσπάθειές του όμως δεν ήταν αρκετές για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έμειναν πίσω στο σκορ με 51-65 για τρίτη περίοδο. Η παρέα του Πατσάκα δε λιγοψύχησε, το αντίθετο μάλιστα, έπαιξε στο 100 % μέχρι και το τέλος και με όλους σχεδόν τους παίκτες διακριθέντες έκλεισε τον αγώνα με νίκη, με τελικό σκορ 66-85.

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Ζέγγος με 38 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιάννης Καραβασάνης με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο.

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Αναστόπουλος, Γκοντόπουλος 13, Ζαχάρος 3, Καραβασάνης 17, Μάλλης 6, Μέλλος 2, Παλτόγλου 9, Παρθένης 4, Πολίτης 3, Τσελεμπής 9.

Hood (Πατσάκας): Μιλίσεβιτς 2, Αθανασόπουλος 4, Βέργος 2, Ζέγγος 38, Θεοδώρου 3, Λαύκας, Πρωτόγερος 14, Σαρρής 16, Χαριτόπουλος 6.

Τί μας άρεσε: Η μπασκετάρα που έπαιξε η Hood!