Basket Maniacs 10 19 12 17 - 58 -
Bonobo BC 20 16 19 13 - 68 -

Μπάμπαλης λαμπρός την οδηγεί!

Οχτώ έκαναν τις νίκες της στην Evolution League η Bonobo, καθώς επικράτησε των Basket Maniacs στο κλειστό γήπεδο του Ζεφυρίου.

Με όπλο τη νεανικότητα και τον ενθουσιασμό τους, οι φιλοξενούμενοι έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και πήραν ένα πολύ προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου χάρη στα καλάθια των Μπάμπαλη, Φουραδούλα και Λεκάντη (10-20). Οι Maniacs πέρασαν τη μπάλα στην ρακέτα και πήραν πόντους από τους Καλαμιώτη και Κεραμάρη, όμως έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Μπένου, οι γηπεδούχοι στις αρχές του δεκαλέπτου "μάζεψαν" την διαφορά και μπήκαν για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης. Οι παίχτες της Bonobo ύστερα από το time out που κάλεσαν εσπευσμένα κατάφεραν να επαναφέρουν την... τάξη και να διαμορφώσουν το υπέρ τους 29-36 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι μετέπειτα νικητές συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 12-19 με τους Μπάμπαλη, Πετρόπουλο και Λεκάντη και εκτόξευσαν την διαφορά στο +14 (41-55). Οι Maniacs που στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Καλαμιώτη, παρουσίασαν πολλά νεκρά διαστήματα στο παιχνίδι τους και βρέθηκαν σε εξαιρετικά δύσκολη θέση.

Με τον Μπάμπαλη να επιστρέφει στο παρκέ και να κάνει και πάλι την διαφορά και τους φιλοξενούμενους να κάνουν καλή διαχείριση, το παιχνίδι απέκτησε τυπική διαδικασία στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ζεβερδά δεν κατάφερε να γίνει ανταγωνιστική και να προβληματίσει τον αντίπαλο,και γνώρισε δίκαια την ήττα. Το τελικό σκορ ηταν 58-68 με την Bonobo να βελτιώνει το ρεκόρ της σε 8-6 και τους γηπεδούχους να πηγαίνει στο 6-8.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπάμπαλης με 34 πόντους (7/15 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 2/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/34 δίποντα, 5/18 τρίποντα και 15/17 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/48 δίποντα, 7/25 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Basket Maniacs (Ζεβερδάς): Μπένος 9 (3), Καλαμιώτης 20 (1), Στασινόπουλος, Κεραμάρης 16, Δημητριάδης 7 (1), Σασσάς 4, Αρβανιτίδης 2

Bonobo (Φουραδούλας): Φουρλής, Φουραδούλας 5, Πετρόπουλος 4, Παυλόπουλος 5 (1), Αλφαντής 4, Λεκάντης 9, Μπάμπαλης 34 (6), Μπίτσικας 3, Ανδριώτης 4

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Μπάμπαλη. Πήρε από το... χέρι την ομάδα του και την οδήγησε στη νίκη.