68
BBC 17 18 11 22 - 68 -
Powerpuff Boys 13 11 21 17 - 62 -

Μπήκε στα πλέι οφ η BBC!

Την Κυριακή το απόγευμα 8 Μαΐου στο Μενίδι, η BBC είχε μεγαλύτερο κίνητρο από τους Powerpuff Boys και παρά την πίεση των δεύτερων, επικράτησε με 68 – 62, τερμάτισε τέταρτη στον πέμπτο όμιλο της D2 και θα αντιμετωπίσει τους Greek Freaks στα μπαράζ ανόδου.

η BBC μπήκε με το «μαχαίρι στα δόντια» στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Κρόκο να καθοδηγεί και το δίδυμο Σακελλαρίου και Βούλγαρη να βάζουν από 6 πόντους, είχε προβάδισμα με 17 – 5. Στην συνέχεια οι Powerpuff ισορρόπησαν στο ματς και με τον Καραγκουλέ μπροστάρη με 7 πόντους και τον Dainelli να βάζει ένα τρίποντο, πλησίασαν 17 – 13.

Οι Πράσινοι ξεκίνησαν καλά την δεύτερη περίοδο με τον Παπαϊωάννου να ηγείται στην επίθεση με 8 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν άμεσα απαντήσεις και με τον Βούλγαρη να συνεχίζει το βιολί του με 8 πόντους,τον Σακελλαρίου να βάζει 5 και τον Τσάταλη ένα τρίποντο, πήγαν στο ημίχρονο το υπέρ τους 35 – 24.

Στην τρίτη περίοδο, οι Powerpuff βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με τον απίθανο Αδαμάντιο Καραγκουλέ να οδηγεί με 14 πόντους και τον Ιταλό να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 7, προσπέρασαν 39 – 43. Στη συνέχεια η BBC έβαλε στην εξίσωση του ματς τον Βούλγαρη με 6 πόντους και κατάφερε να γυρίσει τούμπα το ματς(46-45).