06/07/2024
Drunk Team 26 22 15 10 - 73 -
Virtus Kothonia 10 15 18 15 - 58 -

Μπήκε αποφασισμένη για τη πρόκριση και τη πήρε η Drunk Team!

Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά έβγαλαν μπόλικη ενέργεια στο παρκέ και έδειξαν πιο έτοιμοι για το νοκ-άουτ παιχνίδι, κλειδώνοντας έτσι τη θέση τους ανάμεσα στις «32» καλύτερες ομάδες της κατηγορίας. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι μπορεί να βελτιώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να τους δώσει τη νίκη-πρόκριση.

Πιο αναλυτικά, η Drunk Team μπήκε με φόρα στο παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται με 10-0. Ο Νικολακόπουλος έβγαλε από τη δύσκολη θέση την ομάδα του έπειτα από 4 λεπτά παιχνιδιού (10-2), ωστόσο οι γηπεδούχοι είδαν τον Παούρη να είναι αποτελεσματικός, ενώ και οι Μήτσικας-Γκορόγιας βρήκαν καλάθια για να φτάσουν το σκορ στο 22-7. Ο Σταυρόπουλος προσέφερε επίσης στο σκοράρισμα και κάπως έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 26-10.

Ο Γκορόγιας άρχισε να δημιουργεί μεγάλα προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων και η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (37-10). Η Virtus Kothonia άργησε να βρει σκορ και στη δεύτερη περίοδο, καθώς τώρα χρειάστηκε να επέμβει ο Μπάρκας για να δώσει τέλος στο αντίπαλο σερί και γενικά ο ίδιος ήταν από τους λίγους που ήταν σταθεροί από τη πλευρά των φιλοξενούμενων. Οι παίκτες της Drunk Team, ωστόσο, έδειχναν να παίζουν πιο απελευθερωμένα και κράτησαν εύκολα μία μεγάλη απόσταση και έτσι πήγαν στο ημίχρονο με ένα +23 υπέρ τους (48-25).

Σε αντίθεση με τις δύο προηγούμενες περιόδους η Virtus Kothonia ξεκίνησε με ένα μικρό σερί 0-6 τη τρίτη περίοδο για το 48-31. Ο Γκορόγιας βρήκε ευκαιρίες για να χτυπήσει πίσω από τα 6,75 ενώ ο Σταυρόπουλος, όπως και ο Παούρης έκαναν ζημιά κοντά στην αντίπαλη ρακέτα, με τους γηπεδούχους να απομακρύνονται ξανά (60-40). Η διαφορά των 20 πόντων έμεινε ως το τέλος της περιόδου καθώς ο Γκορόγιας είχε απάντηση στο τρίποντο του Αντώνη Κωστόπουλου και διαμόρφωσε το 63-43.

Η Drunk Team πλέον έπρεπε απλώς να διαχειριστεί καλά τα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης ώστε να φτάσει στη νίκη. Οι γηπεδούχοι δεν ένιωσαν απειλή σε κανένα σημείο του παιχνιδιού μέχρι το φινάλε και τελικά πανηγύρισαν τη νίκη με 73-58 και τη πρόκριση στους «32» της κατηγορίας.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παούρης με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ. Από τη Virtus Kothonia ξεχώρισε ο Οδυσσέας Μπάρκας με 20 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 μπλοκ.

Drunk Team (Σταυρόπουλος): Βιτάλης, Γκορόγιας 21(6ρ.), Κανιάς 14(3ρ.), Μήτσικας 9(6ρ.), Μουλαρογιάννης 5(13ρ.), Παούρης 16(5ρ.), Παπαβασιλείου 2(1ρ.), Σταυρόπουλος 6(10ρ.), Χαλατσάς

Virtus Kothonia (Κωστόπουλος Ν.): Αλεπάκης 8(3ρ.), Αμπάτης 3(3ρ.), Κωστόπουλος Α. 5(1ρ.), Κωστόπουλος Ν. 2(3ρ.), Μπάρκας 20(16ρ.), Νικολακόπουλος 14(6ρ.), Σαντοριναίος, Τσιγώνιας 6(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Το δυναμικό ξεκίνημα της Drunk Team!