15/10/2024
Nea Tripodokratia 24 12 11 21 - 68 -
Brothers United 15 18 9 18 - 60 -

Aν έχεις Μπίτσο διάβαινε!

Το βραδάκι της Τρίτης 15 Οκτωβρίου στην πρεμιέρα για τον πρώτο όμιλο της Μaster League, η Nea Tripodokratia με τον Μπίτσο να κάνει triple double επιβλήθηκε απέναντι στους μαχητικούς Brothers United με 68-60.

Καταιγιστικός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να έχουν το νου τους αποκλειστικά στην επίθεση και την ασταμάτητη Tripodokratia να έχει προβάδισμα 9 πόντων. Μπίτσος με 8, Αμανατίδης με 7 και Βενέτης με 6 πόντους αντίστοιχα έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι για τους γηπεδούχους, ενώ για τους Πράσινους που μπήκαν στο ματς μετά το πεντάλεπτο, ξεχώρισαν Κατραντζής και Αβούρης που πέτυχαν από 5 πόντους έκαστος, για το 24 – 15.

Έπεσαν οι ρυθμοί στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να δίνουν έμφαση πλέον και στην άμυνα και τους ανώτερους Brothers να μειώνουν 36 – 33 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Κουτουζής με 8 πόντους ο καλύτερος των φιλοξενούμενων σ’ αυτή την περίοδο, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ζαβιτσάνος που πέτυχε 5 πόντους.

Φτωχό το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι πράσινοι προσπέρασαν στο ξεκίνημα με δύο συνεχόμενα καλάθια του Διαμαντή, αλλά στην συνέχεια η Tripodokratia που σκόραρε μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, με τον Μπίτσο να την παίρνει απ’ το χεράκι με 9 συνεχόμενους πόντους, ανέκτησε τα ηνία και το προβάδισμα με 47 – 42.

Πλούσιο από σκορ και θέαμα το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την ελαφρώς καλύτερη Tripodokratia να καταφέρνει τελικά να πάρει μια δύσκολη νίκη με 68 – 60. Ο Κουτουζής με 13 συνεχόμενους πόντους πάλευε χωρίς επιτυχία να βάλει μπροστά τους Πράσινους ,με τους γηπεδούχους με τον Μπίτσο σταθερό και κλειδί των Ζαβιτσάνο που πέτυχε 11 πόντους, να φτάνουν στο ροζ φύλο.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Αντρέας Μπίτσος με 23 πόντους, 16 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παύλος Κουτουζής με 29 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Nea Tripodokratia(Αμανατίδης): Αμανατίδης 12(8ρ.), Ανδρικόπουλός 2, Βασιλάκος 5(13ρ.), Βενέτης 6, Ζαβιτσάνος 16, Κόλτηρης 4, Μπίτσος 23(16ρ. 10 ασίστ).

Brothers United(Καράμπελας): Αβούρης 10, Διαμαντής 6, Καλαβρίας 2, Καράμπελας, Κατραντζής 7(8ρ.), Κουτουζής 29(14ρ.), Μουζάκας, Πίτος 2, Σιώπκας 4.

Τι μας άρεσε: Η all around εμφάνιση του Μπίτσου!