25/06/2020
Orlando Tragics 9 10 11 25 - 55 -
Koutchers 12 12 13 22 - 59 -

Μπιζιώτη εσύ superstar!

Με τον εκπληκτικό Μπιζιώτη να έχει άξιους συμπαραστάτες τους Μίχο και Σκυφτούλη, οι Koutchers πήραν το ροζ φύλλο αγώνα που τους φέρνει ένα βήμα από κοντά στην απευθείας άνοδο στη Master, με 55-59 απέναντι στους Orlando Tragics, στην αναμέτρηση της Development κατηγορίας που διεξήχθη στο ΓΣΠ.

Σκυφτούλης και Μεϊντάνης έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους νωρίς, σκοράροντας και παρασύροντας τον ρυθμό του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στα σημεία και να ηγούνται στο σκορ με 9-12.

Ισορρόπησαν το παιχνίδι οι Orlando με τον πολύ καλό Κριαλάκο να σκοράρει και να προσπαθεί να βάλει τους συμπαίχτες του στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες όμως και το ημίχρονο να κλείνει με προσωπικές ενέργειες από Μπιζιώτη Σκυφτούλη και Κριαλάκο, με τους Koutchers μπροστά 19-24.

Αγγελιδάκης και Αγαλόπουλος ξεκίνησαν σκοράροντας το δεύτερο ημίχρονο, με τον Μίχο να απαντάει, με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο πόντο. Ο Κορδαλής εμφανίστηκε στο παιχνίδι με τέσσερις πόντους, με τον Μπιζιώτη να ανεβάζει ρυθμούς κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με συνεχόμενους πόντους με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά με 30-37.

Το πιο γεμάτο επιθετικά δεκάλεπτο ήταν το τελευταίο, με τον Κριαλάκο να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του για να αποτρέψει την ήττα της ομάδος του. Ο δυναμικός Μίχος όμως σε συνδυασμό με τον Μπιζιώτη και τον κομβικό Σκυφτούλη, πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και οδήγησαν στο νικηφόρο 55-59 τους Koutchers, οι οποίοι με μια νίκη στα εναπομείναντα παιχνίδια ανεβαίνουν απ' ευθείας στην Master κατηγορία!

Mvp της αναμέτρησης ο για ακόμη μια φορά εκπληκτικός Θέμης Μπιζιώτης, με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ένα κλέψιμο. Από πλευράς Orlando Tragics ξεχώρισε ο Απόστολος Κριαλάκος με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι Orlando Tragics είχαν 11/38 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 15/20 βολές, 45 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 10 λάθη  Συνολικά οι Koutchers είχαν 20/42 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 7/16 βολές, 49 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 10 λάθη.

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Ζαφειρόπουλος, Βροντάκης 4, Μεϊντάνης 17 (11 ριμπ), Κριαλάκος 23, Αγγελιδάκης 7 (7 ριμπ), Αγαλόπουλος 2, Τσοχανατάρης 2.

Koutchers (Τηγανήτας): Τηγανήτας Σ. , Τηγανήτας Φ. , Κορδαλής 8 (7 ριμπ), Παπαγεωργίου 2, Νικολάου, Κουρλαμπάς, Μπιζιώτης 20 (8 ριμπ), Μίχος 15 (9 ριμπ), Σκυφτούλης 14 (4 ασ).

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα που διεξήχθη το παιχνίδι!