29/01/2023
Kolosos Dunk n' Donuts 10 9 15 13 - 47 -
Escapers 7 11 14 13 - 45 -

Μπορεί και χωρίς τα τοτέμ του ο Kolosos Dunk & donuts!

Κυριακή Βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development League, o Kolosos Dunk & Donuts παρά τις απουσίες των Χαροκόπου και Ζαμπούρα κατάφερε να πάρει μια άκρως σημαντική νίκη κόντρα στους Escapers με σκορ 47-45.

Οι γηπεδούχοι είχαν ως Betsson MVP τον Νίκος Βασιλειάδη με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Παναγιώτης Ιωάννης Μανούρης είχε 12 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα αποτέλεσαν προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, όσον αφορά την επιθετική συγκομιδή των δύο ομάδων, με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά με σκορ 10-7. Ο Τσαμπαρλής σε 9:44 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 5 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ρούσσης με 3. Στην αντίπερα όχθη, ο Γάτος(5π) για ακόμη μια φορά έπαιξε τον πλέον πρωταγωνιστικό ρόλο για την ομάδα της κόουτς Κεφαλά.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το 19-18. Οι Κουβάρογλου και Μπαρδούτσος μπήκαν στην εξίσωση του επιθετικού παζλ της ομάδας τους, προσφέροντας από 4 πόντους έκαστος. Στον αντίποδα, οι Μανούρης(5π) και Γάτος(4π) αποτέλεσαν τον κυριότερο λόγο που οι φιλοξενούμενοι έμειναν σε απόσταση αναπνοής έναντι των αντιπάλων τους.

Το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ με σκοπό να δώσουν μια πραγματική μάχη. Οι Βασιλειάδης, Μπαρδούτσος και Κουβάρογλου πλήγωσαν τους Escapers, σκοράροντας από 4 πολύτιμους πόντους ο καθένας. Ο Ιωσηφίδης με μία εύστοχη βολή και μια τρίποντη βόμβα ήταν ο καλύτερος παίκτης των Escapers στο διάστημα αυτό, ενώ οι Γάτος και Μανούρης κέρδισαν αρκετές μάχες κάτω από τα δύο καλάθια.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο ψύχραιμοι σε όλες τις κρίσιμες στιγμές του αγώνα, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει εν τέλει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 47-45.

Οι γηπεδούχοι είχαν 16/44 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 9/19 βολές, 43 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/37 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 9/15 βολές, 37 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κοψίματα και 7 λάθη .

Kolosos Dunk & Donuts(Καραμπεσύνης): Βασιλειάδης 10, Καραμπεσύνης 3, Κουβάρογλου 4, Λούπασης 2, Μπαρδούτσος 13, Ρούσης 5, Τσαμπαρλής 10.

Escapers(Κεφαλά) : Γάτος 11, Δεπάστας 7, Ιωσηφίδης 4, Κασδαναστάσης, Μανούρης 12, Μπομπότης 5, Τσιγκλιτσής 6, Φράγκος.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση του Βασιλειάδη!