Hoopers BC 11 18 14 14 - 57 -
Anonymous BC 10 22 18 17 - 67 -

Ο Μπουτσικάκης έδειξε τον δρόμο για τους Anonymous!

Βράδυ Δευτέρας στο κλειστό του Κάρβουνου στο Περιστέρι , οι Hoopers υποδέχτηκαν τους Anonymous για την 9η αγωνιστική της Summer Evolution League.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση με πιο συντηρητικό τρόπο , αναζητώντας τρωτά σημεία στην άμυνα των αντιπάλων τους και κρατώντας την αναμέτρηση σε χαμηλό ρυθμό. Οι γηπεδούχοι, με τις καταδρομικές επιθέσεις στην ρακέτα των Anonymous κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 1 πόντο, 11-10. Ο Λιόκας και ο Αντωνίου οδηγούσαν την επίθεση με 4 και 5 πόντους αντίστοιχα για τους Hoopers, ενώ για τους φιλοξενούμενους Τζουβάρας και Πρισιμιτζής Αναστάσιος είχανε από τρεις δικούς τους.

Μπαίνοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες ανάψανε τον διακόπτη επιθετικά. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το γνωστό πλάνο τον επιθέσεων μέσα από τα 6.75 ενώ οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Μπουτσικάκη να παίρνει φωτιά πίσω από την γραμμή του τριπόντου, με 4/4 τρίποντα σε ισάριθμες επιθέσεις. Το ημίχρονο έληξε 29-32 με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα. Σημαντική συνεισφορά στο σκοράρισμα πέρα του Μπουτσικάκη είχαν ο Μάτζιαρης και ο Μανωλέας , με 4 πόντους έκαστος ενώ για τους Hoopers ο Ζυγούκης Γεώργιος είχε 5 και ο Χαραλαμπίδης ακολουθούσε κοντά με 4 δικούς του .

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι Anonymous μπήκανε προσηλωμένοι στο στόχο , με τον Γαλανάκη να σκοράρει 7 αναπάντητους πόντους και τον Πρισιμιτζή Α. να προσθέτει άλλους δύο πριν οι γηπεδούχοι καλέσουν εσπευσμένα time out. Μετά την διακοπή οι Hoopers απάντησαν με σερί 11-3 και μείωσαν στο 40-44 , με τον Αντωνίου να σκοράρει 8 πόντους στο διάστημα αυτό. Οι Anonymous επέστρεψαν και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με το σκορ να δείχνει 43-50 υπέρ τους. Σημαντική η επιθετική συνεισφορά του Τζουβάρα για τους φιλοξενούμενους , με 4 πόντους , φτάνοντας τους 4 του Πρισιμιτζή στο δεκάλεπτο.

Η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης είχε διαφορετικό πρόσωπο , με τον επιθετικό ρυθμό να πέφτει λόγω των σκληρών αμυντικών προσπαθειών των δύο ομάδων . Παρά τις σκληρές άμυνες οι Ανώνυμοι κατάφεραν να παραμείνουν μπροστά στο σκορ και να φύγουν με την πολυπόθητη νίκη , με σκορ 57-67. Ο Μπουτσικάκης ήτανε αυτό που για άλλη μια φορά οδήγησε επιθετικά την ομάδα του με 7 πόντους στην τελευταία περίοδο ενώ για τους γηπεδούχους ο Γεωργόπουλος και ο Χαραλαμπίδης με 3 πόντους έκαστος  ξεχώρισαν.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Peter Μπουτσικάκης των Anonymous , με  19 πόντους, 9 ριμπάουντ , 3 κλεψίματα και 1 ασίστ . Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Χρήστος Αντωνίου με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Hoopers (Γεωργόπουλος): Αντωνίου 20 , Γεωργόπουλος 7, Γ.Ζυγούκης 6, Σ.Ζυγούκης 2, Μπίθας 1, Βακκάς 2, Λιόκας 7, Χαραλαμπίδης 12.

Anonymous (Μπουτσικάκης): Μάτζιαρης 8, Μανωλέας 7, Μπουτσικάκης 19, Φ.Πρισιμιτζής 5, Α.Πριςιμιτζής 7, Τζουβάρας 7, Τριανταφύλλου, Γαλανάκης 14.

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των δύο ομάδων!