26/11/2023
Baca Juniors BC 18 13 17 16 - 64 -
Το Τρίτο Φύλο 12 18 10 20 - 60 -

Με μπροστάρη τον Φωτεινό η Baca!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τάσο Φωτεινό, η Baca Juniors έκανε την έκπληξη της 11ης αγωνιστικής στον πρώτο όμιλο της D2-League, καθώς επικράτησε του Τρίτου Φύλου με 64-60 και το ανάγκασε στην τρίτη συνεχόμενη ήττα του.

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε στο παιχνίδι η Baca Juniors, καθώς με 9 πόντους του Φωτεινού και 5 του Μαρτίνη, προηγήθηκε με 16-5, 2:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι και 4 πόντους του Πανάγου και 4 του Κουτσώνα, μείωσαν στους 6, 18-12!

Στη δεύτερη περίοδο το Τρίτο Φύλο συνέχισε την αντεπίθεσή του και με δύο τρίποντα του Κουτσώνα, 5 πόντους του Γκρέμπι και τρίποντα των Δεληγιάννη - Κοϊμτζόγλου, προσπέρασε με 25-26. Τελικά οι ερυθρόλευκοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 31-30, χάρη σε 6 πόντους του Μαρτίνη και τρίποντο του Φωτεινού.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Κασφίκη έσφιξε την άμυνά της και με 7 νέους πόντους του Φωτεινού, 6 του Μαρτίνη και 4 του Γαργαλάκου, βρέθηκε στο +8, 48-40. Τους "ροζούληδες" κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Καστρίνιου, ενώ από 2 είχαν οι Γκρέμπι, Μήτσιου και Πανάγος. Σκορ τρίτης περιόδου 48-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Baca Juniors διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Κασφίκη και Φωτεινό, έφτασε δίκαια στη νίκη με 64-60. Μόνος του πάλευε για το Τρίτο Φύλο στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Καστρίνιος, ωστόσο οι 11 πόντοι του δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα του.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/11 βολές, 23/46 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/14 βολές, 15/37 δίποντα και 8/25 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson MVP για την Baca Juniors ο Φωτεινός με 24 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 5/9 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος για το Τρίτο Φύλο ο Καστρίνιος με 15 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 4/12 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Baca Juniors (Κασφίκης): Μαγκούτης 4, Κασφίκης 10, Φωτεινός 24 (4), Σπεντζούρης 2, Γαργαλάκος 4, Μαρτίνης 18, Καρτσιμαδάκης 2

Το Τρίτο Φύλο (Καστρίνιος): Γκρέμπι 9, Μήτσιου 7, Δεληγιάννης 3 (1), Κουτσώνας 13 (4), Κοϊμτζόγλου 3 (1), Καστρίνιος 15 (2), Γεωργάκης 4, Πανάγος 6

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν για 40 λεπτά οι δύο ομάδες!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Φωτεινού! Περαστικά Τάσαρε!