02/10/2022
Mpaloniakos 8 16 13 13 5 55 -
Δαλάι Κλάμα 13 10 11 16 10 60 -

Mr Rehab for Δαλάι Κλάμα!

Την πρώτη τους νίκη στον 19ο όμιλο του Basketaki Cup πήρα χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Δαλάι Κλάμα, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν τον Μπαλονιακό στην παράταση με 55-60 , έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Ντεμελή με 26 πόντους και διατήρησαν ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Δαλάι Κλάμα στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 4 πόντους του Μπέη και τρίποντα των Νικηταρά, Σωτηράκη και Ντεμελή, προηγήθηκαν με 8-13! Ο Καρατσαρέας με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Δημητρόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μπαλονιακός έλυσε το επιθετικό του πρόβλημα και με τους Κατσώνη, Μπαμπούση και Κόντη να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, πήγε στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 24-23. Ο Μπαλατσός με 4 πόντους και οι Νικηταράς - Σωτηράκης με ένα τρίποντο έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Ζαγαριώτη είχε τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκε τρεις φορές στο +7 και τελικά με 4 νέους πόντους του Μπαμπούση και τρίποντο του Λεβεντούρη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +3, 37-34. Την ομάδα του Μπουρελάκου κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Μπαλατσός (4π), Μπέης, Ντεμελής και Σωτηράκης. Σκορ τρίτης περιόδου 37-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Μπαλονιακός έδειχνε να αγκαλιάζει τη νίκη, όταν με 4 πόντους του Μπαμπούση και τρίποντο του Κόντη, προηγούταν με 47-40, 5:00 για την λήξη. Ωστόσο, με προσωπικό show του Ντεμελή με 12 συνεχόμενους πόντους, οι πράσινοι έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, 50-50!

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Δαλάι Κλάμα πήραν πιο σωστές επιλογές και ηγέτη τον Ντεμελή με τρία νέα τρίποντα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 55-60. Μόνος του πάλευε για τους "Χοντρούς" στην παράταση ο Κατσώνης, ωστόσο οι 4 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί για τη νίκη!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/25 βολές, 19/59 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 11 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 6/15 βολές, 12/47 δίποντα και 10/30 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Πολυτιμότερος του Μπαλονιακού ο Κατσώνης με 11 πόντους, έχοντας 3/9 βολές, 4/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Δαλάι Κλάμα ο Ντεμελής με 26 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/8 δίποντα και 6/12 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Μπαλονιακός (Ζαγαριώτης): Δημητρόπουλος 4, Καρατσαρέας 8, Κατσώνης 11, Κόντης 10 (1), Λεβεντούρης 8 (1), Μπαμπούσης 12, Παπαβασιλείου, Τζώλης 2

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Λιακάκης, Μάγος 1, Μπέης 7, Μπαλατσός 8, Νικηταράς 6 (2), Ντεμελής 26 (6), Σωτηράκης 10 (2), Φλαπούρης 2

Τι μας άρεσε: Το show του Ντεμελή!