05/10/2024
Milwaukee Bats 2 22 4 7 - 35 -
Puronto Raptors 17 8 9 15 - 49 -

Με άμυνα από ατσάλι οι Puronto Raptors!

Με όπλο την άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου, οι Puronto Raptors πήραν το ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής του όγδοου ομίλου της D2-League, καθώς κέρδισαν με 35-49 τους Milwaukee Bats με 35-49!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι Puronto Raptors, καθώς με τρίποντα των Μπουρμπόν, Παπαδόπουλου και Κουλούρη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 2-17. Χωρίς καλάθι εντός πεδιάς έμειναν οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Μαργάνη και Τσουμάκο να βάζουν από 1 βολή.

Στη δεύτερη περίοδο ήταν η σειρά των Milwaukee Bats να κάνουν το δικό τους πάρτι και με 10 πόντους του Λειβαδή, δύο τρίποντα του Γιώργου Ζήση και ένα του Μαυροζούμη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 24-24. Τελικά με 1/2 βολές του Νίκου Μπότσα οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 24-25, ενώ νωρίτερα 4 πόντους είχε ο Παπαδόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων και έτσι με τρίποντο του Μπουρμπόν και βοήθειες των Κατή, Κουλούρη και Νίκου Μπότσα, η ομάδα του Γιαννόπουλου προηγούταν με 28-34. Λίγα πράγματα επιθετικά για την παρέα του Ισαακίδη σε εκείνο το διάστημα, με τον Μαγουλά να πετυχαίνει και τους 4 πόντους των γηπεδούχων.  Σκορ τρίτης περιόδου 28-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Puronto Raptors είχαν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και με δράστες στην επίθεση τους Μπουρμπόν - Κουλούρη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 35-49! Μοναδικός διασωθέντας των Milwaukee Bats στα τελευταία λεπτά ο Μαγουλάς με ακόμη 5 πόντους.

Πολυτιμότερος των Milwaukee Bats ο Λειβαδής με 11 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 5/10 δίποντα, ενώ πήρε 6 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι. Novibet MVP των Puronto Raptors ο Νίκος Μπότσας με 9 πόντους, έχοντας 7/9 βολές και 1/7 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Milwaukee Bats (Ισαακίδης): Χάλδας, Ισαακίδης, Μαγουλάς 12, Καραλουκάς, Ζήσης Γ. 6 (2), Κουιμάνης, Λειβαδής 11, Μαυροζούμης 3 (1), Ζήσης Δ., Μαργάνης 1, Τσουμάκος 2

Puronto Raptors (Γιαννόπουλος): Κουλούρης 9 (2), Μπελάλης 2, Παπαδόπουλος 7 (2), Χατζηδημητρίου, Μπότσας Ν. 9, Μπότσας Σ., Κούσκος 5, Σουλτάτης 4, Μπουρμπόν 11 (3), Κατής 2

Τι μας άρεσε: Η προσήλωση των Puronto Raptors στην άμυνα!