26/05/2023
Sepolia Sharks 15 4 15 20 7 61 -
Partouzan 17 6 11 20 3 57 -

Μύρισαν αίμα και... προκρίθηκαν οι Sepolia Sharks!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Athens Sports Hall οι Sepolia Sharks πήραν υπερπολύτιμη νίκη, επικρατώντας της Partouzan στο έξτρα πεντάλεπτο με 61-57 και κάνοντας αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της Summer Evolution League.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με την Partouzan να πατά ελαφρώς καλύτερα, χάρη στους Ζησιάδη (5π.), Θεοφ. Λεκό (4π.), Κοντομίχαλο (4π.) και Καραδήμα (3π.) και τους Sharks να παραμένουν σε απόσταση αναπνοής, βρίσκοντας λύσεις από τους Καντιώτη (5π.), Δημητρόπουλο (3π.), Σόβολο (2π.), Μπόνη (2π.) και Λέσκο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα των δύο ομάδων ήταν πολύ φτωχή με το επιμέρους να γράφει 4-6 και τις άμυνες να πρωταγωνιστούν. Σκορ ημιχρόνου, 19-23.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους Καρχαρίες να παρουσιάζονται βελτιωμένοι, σκοράροντας με αξιοσημείωτο πλουραλισμό και ισορροπώντας την κατάσταση. Στην αντίπερα όχθη, η Partouzan είχε κάποια κενά διαστήματα και κάπως έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην κρίσιμη τελευταία περίοδο με το σκορ ισόπαλο. Σκορ 3ης περιόδου, 34-34.

Φοβερή μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό, προσφέροντάς μας όμορφο θέαμα με άφθονο σασπένς και δυνατές μονομαχίες. Καντιώτης (9π.), Σόβολος (5π.), Δημητρόπουλος (3π.) και Μακαρίτης (2π.) τράβηξαν το κουπί για τους Σεπολιώτες, ενώ η Partouzan απάντησε με Θεοφ. Λεκό (9π.), Κοντομίχαλο (8π.) και Χρή. Λεκό (3π.). Οι δύο ομάδες, όμως, δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές και έτσι το έξτρα πεντάλεπτο ήταν μονόδρομος.

Στην παράταση, λοιπόν, η Partouzan δεν κατάφερε να βρει αντίδραση στα μεγάλα σουτ του Γιώργου Χούσου, ο οποίος βγήκε μπροστά στο φινάλε, φωνάζοντας "παρών" και χαρίζοντας τη νίκη - πρόκριση στους Sepolia Sharks.

Στο τέλος του αγώνα, οι Sepolia Sharks είχαν 14/46 δίποντα, 6/26 τρίποντα και 15/34 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Partouzan είχε 20/44 δίποντα, 4/26 τρίποντα και 5/14 βολές. Μάζεψε 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Betssonmvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Καντιώτης με 20 πόντους, έχοντας 6/12 δίποντα, ½ τρίποντα και 5/13 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεοφάνης Λεκός με 18 πόντους, έχοντας 6/9 δίποντα, 1/8 τρίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Sepolia Sharks (Μακαρίτης) : Δημητρόπουλος 8 (2), Καντιώτης 20 (1), Κορμάνος, Λέσκος 4, Λύτρας, Μακαρίτης 5 (1), Μητρούση, Μπόνης 6, Σελεμενάκης 1, Σόβολος 8, Χούσος 9 (1).

Patouzan (Λεκός) : Ζησιάδης 5 (1), Καραδήμας 3 (1), Καρατζάς 2, Κοντομίχαλος 14, Λεκός Θ. 18 (1), Λεκός Χ. 5, Μαστορέλλης 3 (1), Παυλόπουλος 7, Πνευματικός.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.

Δεκάλεπτα : 15-17, 4-6, 15-11, 20-20, 7-3.