21/07/2020
Black Mamba 12 20 18 12 - 62 -
Reload 21 19 15 20 - 75 -

Μύρισε… Elite στους Reload!

Σημαντικό προβάδισμα για την άνοδο στην Elite League πήραν χθες το βράδυ οι Reload, καθώς στο πρώτο παιχνίδι για τα προημιτελικά της Master League επικράτησαν των Black Mamba με 62-75!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την ομάδα του Περιβολάρη, καθώς με 7 πόντους του Λιλή, 4 του Πανταζή και 4 του Λουφόπουλου, προηγήθηκε με 12-21! Το δίδυμο Δέδε – Λουκόπουλου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 5 πόντους ο καθένας.

Στην δεύτερη περίοδο ο Λιλής έδειχνε ασταμάτητος και με ακόμη 10 δικούς του πόντους και 4 του Ορέστη, έδωσαν αέρα 15 πόντων στους φιλοξενούμενους, 13-28. Πρόλαβαν να αντιδράσουν οι Black Mamba πριν την ανάπαυλα και με 10 νέους πόντους του Λουκόπουλου, 4 του Δέδε και τριποντάκι του Μαρίτσα, μείωσαν στους 8, 32-40!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι ερυθρόλευκοι, αν και βρέθηκαν στο +12, 38-50, έκαναν την αντεπίθεσή τους και με 6 πόντους του Δέδε, 5 του Λουκόπουλου και 5 του Λιανού, έφεραν το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία, 50-50. Στο φινάλε, όμως, του δεκαλέπτου ο Λιλής ευστόχησε από το κέντρο και διαμόρφωσε το 50-55 υπέρ των φιλοξενούμενων, ενώ νωρίτερα 6 πόντους έβαλε ο Κοσμίδης. Σκορ τρίτης περιόδου 50-55!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες ήταν σαφώς ανώτεροι και με δράστες στην επίθεση τους Ορέστη (8π), Πανταζή (6π) και Κοσμίδη (3π), πήραν τη νίκη με 62-75! Μόνος του πάλευε για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά ο Λουκόπουλος, πετυχαίνοντας τους 8 από τους πόντους 12 πόντους της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/13 βολές, 19/64 δίποντα και 6/16 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 10/16 βολές, 25/51 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Black Mamba ο Λουκόπουλος με 28 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 6/13 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος των Reload ο Λιλής με 23 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 5/9 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Black Mamba (Μπασδάνης): Θεοδοσίου, Λουκόπουλος 28 (5), Λιανός 5, Μαρίτσας 3 (1), Μπολοτάκης 8, Δέδες 17, Χιμντάν 1

Reload (Περιβολάρης): Λουφόπουλος 8, Λιλής 23 (3), Σούλτης 4, Πανταζής 11, Ορέστης 16 (2), Κοσμίδης 9, Μπουφούνος 4

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες, με όλο το παιχνίδι να μοιάζει με κυνηγητό!