26/02/2023
Singular Logic 14 13 14 14 - 55 -
Basket Case 7 16 14 6 - 43 -

Μύρισε playoff στην Space Hellas 2!

Αγκαλιά με τα playoff της D2-League βρίσκεται πλέον η Space Hellas 2, καθώς για την 21η αγωνιστική του πρώτου ομίλου κέρδισε την μαχητική Basket Case με 55-43 στο Athens Sports Hall και πλέον μόνο με αυτοκτονία μπορεί να μείνει εκτός οκτάδας.

Σαφώς ανώτερη ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης η Space Hellas 2, καθώς με δύο τρίποντα του Καραχάλιου και βοήθειες των Ιγκνιάτοβιτς, Αναστασόπουλου, Καραφώτη και Παλιοκώστα, προηγήθηκε με 14-7. Ο Μανσούρ με 5 πόντους και ο Κώστας Κολιάκος με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 5 πόντους του Αναστασόπουλου και 4 του Δευτεραίου, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 21-7. Ξύπνησε στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους η Basket Case και με 8 πόντους του Σταμουλακάτου και τρίποντα των Σαρακινού - Νινιού, πλησίασε στους 4, 27-23!

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 9 πόντους του Μανσούρ και τρίποντο του Κώστα Κολιάκου, προσπέρασαν με 27-31. Άμεση ήταν η απάντηση από το συγκρότημα του Ντουμάνη, αφού με 7 πόντους του Αναστασόπουλου και τρίποντο του Καραφώτη, πήρε εκ νέου το τιμόνι στα χέρια του με 41-37, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Space Hellas 2 είχε τον έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Αναστασόπουλο, Παπακώστα, Ιγκνιάτοβιτς και Καραχάλιο, έφτασε δίκαια στη νίκη με 55-43! Για την Basket Case στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Νινιός και Μανσούρ.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/21 βολές, 12/49 δίποντα και 7/20 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/8 βολές, 10/31 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Betsson mvp της Space Hellas 2 ο Καραφώτης με 7 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 1/5 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Basket Case ο Μανσούρ με 19 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 δίποντα, 7/13 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 3 τάπες.

Space Hellas 2 (Ντουμάνης): Μαρίνος, Μουρσιώτης, Αναστασόπουλος 16 (2), Αράπογλου 2, Καραφώτης 7 (1), Δευτεραίος 6, Αργυρόπουλος, Καραχάλιος 12 (2), Ιγκνιάτοβιτς 4, Παλιοκώστας 2, Παπακώστας 6 (2)

Basket Case (Σαρακινός):  Κολιάκος Γ., Κολιάκος Κ. 5 (1), Μανσούρ 19 (1), Μαλάκης 2, Νινιός 6 (2), Σαρακινός 3 (1), Σταμουλακάτος 8 (2)

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα της Space Hellas 2!