26/03/2023
Anonymous BC 12 17 10 7 - 46 -
Miami Heets 18 10 10 16 - 54 -

Μύρισε playoff στους Miami Heets!

Μια νίκη μακριά από την συμμετοχή στα playoff βρίσκονται πλέον οι Miami Heets, καθώς στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Evolution League κέρδισαν τους Anonymous με 46-54 στο Basketaki Arena και πήρε το όγδοο συνεχόμενο ροζ φύλλο!

Οι Miami Heets ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά στο ντέρμπι, καθώς με 6 πόντους του Σωτηρέλλου,5 του Δρίτσα και τρίποντο του Γιαννίρη, προηγήθηκαν με 12-18. Η τριπλέτα Δρακόπουλου, Τσόλκα και Ουζουνίδη έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον καθένα να σκοράρει 4 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 4 νέους πόντους του Δρίτσα και καλάθι του Αναστασίου, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 14-25, 6:00 για την ανάπαυλα. Κάπου εκεί οι Anonymous ξύπνησαν και με 6 πόντους του Ουζουνίδη, 4 του Φιλαρτζή, τρίποντο του Μπουτσικάκη και δίποντα των Δρακόπουλου - Ελευθεριάδη, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 29-28!

Με τρίποντο του Μπουτσικάκη και βοήθειες των Ουζουνίδη, Τσόλκα και Δρακόπουλου, το συγκρότημα του Αλεφαντινού βρέθηκε στα μισά της τρίτης περιόδου στο +7, 35-28. Άμεσα ήρθε η απάντηση από την παρέα του Σάμιου, αφού με 5 πόντους του Αναστασίου και 4 του Κούρκουλου, πλησίασε εκ νέου στον πόντο, 39-38, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Δρίτσας πήρε εκ νέου μπρος και με 12 συνεχόμενους δικούς του πόντους, αλλά και 4 του Κούρκουλου, οδήγησαν τους Miami Heets στην τεράστια νίκη με 46-54! Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι "No Name", με τους Μπουτσικάκη, Φιλαρτζή και Τσόλκα να βρίσκουν στόχο.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας, 3/9 βολές, 17/36 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 15/33 βολές, 12/35 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος των Anonymous ο Ουζουνίδης με 12 πόντους, έχοντας 2/4 βολές και 5/7 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp των Miami Heets ο Δρίτσας με 22 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 5/10 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Anonymous (Αλεφαντινός): Ουζουνίδης 12, Φιλαρτζής 6, Αναγνωστόπουλος, Καστρινός, Δρακόπουλος 8, Ελευθεριάδης 2, Μπουτσικάκης 10 (3), Κουρτέσης, Τσόλκας 8

Miami Heets (Σάμιος): Αναστασίου 9, Γιαννίρης 3 (1), Δρίτσας 22 (3), Ισμαήλος, Μαρινάκης 4, Κούρκουλος 8, Σωτηρέλλος 8 (1), Ταγματάρχης, Τζουβανάκης

Τι μας άρεσε: Το τρομερό show του Δρίτσα στο τελευταίο δεκάλεπτο!