09/06/2023
Myrmidons BC 18 17 13 9 - 57 -
Young Ballers BC 16 11 11 10 - 48 -

Myrmidons κόντρα στα προγνωστικά!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Basketaki Arena οι Myrmidons έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της Summer Evolution League, επικρατώντας των Young Ballers με 57-48 και όντας ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Οι Ballers, παρότι μετρούσαν ήδη δύο νίκες κόντρα στην ομάδα του Πετρόπουλου από το χειμερινό πρωτάθλημα, βρέθηκαν πολύ μακριά από τον καλό τους εαυτό και αναμένεται να εμφανιστούν με το μαχαίρι στα δόντια στο Game 2 της σειράς το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό των Μελισσίων.

Καλό ξεκίνημα πραγματοποίησαν αμφότερες οι ομάδες, σκοράροντας με ικανοποιητική συνέπεια και πολυφωνία στα πρώτα λεπτά. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, ειδικά μετά το πρώτο πεντάλεπτο, ήταν οι Μυρμιδόνες που βασίστηκαν επιθετικά στους Τσιμή (6π.), Βενέτη (4π.), Μπούντα (4π.), Ραχωβίτσα (2π.) και Καλόσακα (2π.). Οι Πράσινοι παρέμειναν σε απόσταση ενός σουτ, με το δίδυμο Ζορμπάνος (7π.) - Κρόκος (4π.) να κάνει τη διαφορά στα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς παρέμεινε ισορροπημένο, με τους μετέπειτα νικητές να βρίσκουν ρυθμό στο φινάλε του ημιχρόνου, χτίζοντας μια αρκετά καλή διαφορά πόντων με πρωταγωνιστές τους Ραχωβίτσα (6π.), Μπούντα (4π.) και Βενέτη (4π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Ballers είχαν κενά διαστήματα στο επιθετικό σκέλος και έτσι, παρά την προσπάθεια των Μήτση (4π.), Στεφανάκου (2π.), Κρόκου (2π.) και Ζορμπάνου (2π.) βρέθηκαν πίσω με 8 στου δρόμου τα μισά. Σκορ ημιχρόνου, 35-27.

Μετά την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ένταση στην άμυνά τους, όμως οι επιθετικές πρωτοβουλίες των Κολυβάκη (5π.) και Στεφανάκου (4π.) δεν στάθηκαν αρκετές για να πλησιάσουν τους Μυρμιδόνες, οι οποίοι διατήρησαν τα ηνία, χάρη στους Ραχωβίτσα (6π.), Βενέτη (3π.) και Τσιμή (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Myrmidons άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων τους και με καλάθια των Μπούντα (4π.), Τσιμή (3π.) και Ραχωβίτσα (2π.) εξασφάλισαν την πολύτιμη αυτή νίκη. Οι Ballers δεν κατάφεραν να βγάλουν έγκαιρη αντίδραση, συνέχισαν να προβληματίζουν με την εικόνα τους και επικεντρώνεται πλέον στο ματς της Τρίτης που θα έχει χαρακτήρα τελικού για αυτούς.

Στο τέλος του αγώνα, οι Myrmidons BC είχαν 14/31 δίποντα, 6/29 τρίποντα και 11/16 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Young Ballers είχαν 14/39 δίποντα, 4/24 τρίποντα και 8/19 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Βενέτης με 11 πόντους και double-double, έχοντας 5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο και ½ βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 4 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Ζορμπάνος με 9 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Myrmidons BC (Καλόσακας) : Βενέτης 11, Γάββαρης, Καλόσακας 4, Μπούντας 13, Πετρόπουλος, Ραχωβίτσας 16 (4), Τσιμής 13 (2).

Young Ballers (Ανδρεάδης) : Αργυρόπουλος 1, Ζορμπάνος 9 (1), Καβαλλάρης 5, Κολυβάκης 10 (2), Κρόκος 8, Μήτσης 4, Μουζάκης 1, Σταματής, Στεφανάκος 10 (1).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.