18/12/2021
Brothers United 7 15 21 7 - 50 -
L' Ovelha Negra 10 15 15 14 - 54 -

Μυθική L’Ovelha Negra έσπασε το σερί των Brother United!

Βράδυ Πέμπτης στην All Star Arena  οι Brothers United (8-0) υποδέχθηκαν την L’Ovelha Negra  (2-5) στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Development League.  Η ομάδα του Γιώργου Γρηγορόπουλου πραγματοποίησε την καλύτερή της φετινή εμφάνιση επικρατώντας των πρωτοπόρων με 50-54 και βάζοντας παράλληλη φρένο στο αήττητο σερί τους. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ με τους τυπικά φιλοξενούμενους και μετέπειτα νικητές να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Ο Γιώργος Γρηγορόπουλος (6π.) ξεκίνησε από νωρίς να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ οι Brothers σκόραραν με τους Κώστα Ρούλια (2π.), Θανάση Πίτο (3π.) και Νίκο Συλλιγάρδο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 7-10.

Παρόμοιο σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με την επιθετική παραγωγικότητα να βελτιώνεται εκατέρωθεν. Το επιμέρους σκορ έγραψε 15-15. Ο Μάνος Αβούρης (6π. με 2 τρίπ.) ήταν ιδιαίτερα εύστοχος σε αυτό το χρονικό σημείο για τους Brothers, ενώ L’Ovelha Negra βασίστηκε στην τριπλέτα των Σαπλαούρα (4π.) – Βασιλάκου (4π.) – Γρηγορόπουλου (4π.). Σκορ ημιχρόνου, 22-25.

Μετά την ανάπαυλα οι Brothers United παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι. Την αιχμή του δόρατος στην επίθεση των γηπεδούχων αποτέλεσαν οι Χαρ. Μπίσκας (6π. με 2 τρίπ.) και Κώστας Ρούλιας (8π.). Οι Brothers κατάφεραν να προηγηθούν με+11 (40-29), όμως η απάντηση ήρθε άμεσα. Με τους Γιάννη Κλεφτογιάννη (4π.), Γιώργο Γρηγορόπουλο (4π.) και Θωμά Σαπλαούρα (5π.) να ξεχωρίζουν, η L’Ovelha ψαλίδισε γρήγορα τη διαφορά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-40.

Ντέρμπι για γερά νεύρα στο τελευταίο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να καταθέτουν ψυχή για το ροζ φύλλο. Με ψυχραιμία, αποτελεσματικότητα και ηγετική εμφάνιση του Γιώργου Γρηγορόπουλου (9π.), η L’Ovelha άντεξε στην πίεση των πρωτοπόρων και πανηγύρισε σπουδαία νίκη. Πλήρωσαν την αστοχία τους στα τελευταία λεπτά οι Brothers United και μοιραία γνώρισαν την πρώτη τους ήττα για φέτος.

Στο τέλος του αγώνα οι Brothers United είχαν 14/35 δίποντα, 5/30 τρίποντα και 7/18 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, η L’Ovelha Negra  είχε 18/41 δίποντα, 1/10 τρίποντα και 15/25 βολές. Μάζεψε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Γρηγορόπουλος με 24 πόντους, φλερτάροντας παράλληλα και  με το double-double. Πιο συγκεκριμένα, είχε 8/15 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 8/10 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Ρούλιας με 14 πόντους και double-double, έχοντας 6/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/6 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Brothers United (Καράμπελας) : Πίτος 3 (4 ριμπ.), Αβούτης 14 (5 ριμπ., 4 ασί., 2 τρίπ.), Ρούλιας 14 (11 ριμπ., 1 μπλοκ), Μπίσκας 11 (4 ριμπ., 3 τρίπ.), Συλλιγάρδος 2 (4 ριμπ.), Καλαματιανός 4 (9 ριμπ.), Καράμπελας 2.

L’Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος) :  Κλεφτογιάννης 8, Λη Κεν 3 (5 ριμπ., 1 μπλοκ), Βασιλάκης 4 (1 τρίπ.), Γερασιμόπουλος (15 ριμπ., 3 κλεψ.), Λημέρης 3, Σαπλαούρας 12 (5 ριμπ.), Γρηγορόπουλος 24 (9 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Το πάθος της L’Ovelha Negra για τη νίκη.