30/09/2022
Gladiators 11 5 23 13 - 52 -
Athens Bucks 15 9 11 15 - 50 -

Μυθικός Βασίλης Τσακίρης!

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena οι Gladiators υποδέχθηκαν τους Athens Bucks για την δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketaki Cup. Με μυθικό τρίποντο του Βασίλη Τσακίρη μόλις 4 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε οι Μονομάχοι πανηγύρισαν την πρώτη τους φετινή νίκη, κάνοντας παράλληλα βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Εξαιρετική εμφάνιση για τους Athens Bucks που σε μεγάλο μέρος της αναμέτρησης ήταν ανώτεροι, αλλά λύγισαν στο τέλος. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι Athens Bucks που ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί στα πρώτα λεπτά. Ζώταλης, Χριστόπουλος και Σάββας με 4 πόντους έκαστος τράβηξαν κουπί στην επίθεση των τυπικά φιλοξενούμενων, ενώ από πλευράς Gladiators ο μετέπειτα Betsson MVP Τσακίρης μπήκε ζεστός στο παρκέ με 8 πόντους και 1 τρίποντο. Σκορ δεκαλέπτου, 11-15.

Χαμηλή παραγωγικότητα εκατέρωθεν στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 5-9 και τις άμυνες να πρωταγωνιστούν. Σάββας και Φωτεινός με 4 και 5 πόντους αντίστοιχα ηγήθηκαν των Athens Bucks, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Νάννος (3π.) και Δάσκαλος (2π.) μπήκαν στην εξίσωση των σκόρερ για τους Μονομάχους. Σκορ ημιχρόνου, 16-24.

Με μεγαλύτερη συγκέντρωση στην άμυνα και σούπερ αποτελεσματικότητα στην επίθεση οι Gladiators άλλαξαν τα δεδομένα στην επανάληψη. Με τον Τσακίρη (10π. με 1 τρ.) να πρωταγωνιστεί και τους Βαταλίδη (6π. με 2 τρ.), Χριστόπουλο (3π.), Νάννο (2π.) και Σαρασουάτι (2π.) να τον ακολουθούν, οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Bucks που βασίστηκαν κυρίως στις επιθετικές εμπνεύσεις του Ζώταλη (7π. με 1 τρ.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-35.

Πραγματικό θρίλερ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Gladiators έδειξαν ικανοί να καθαρίσουν το ματς, οι Bucks έβγαλαν σπουδαία αντίδραση με Ζώταλη (4π.), Φωτεινό (4π.), Γιουρνά (3π.), Αμανατίδη (2π.) και Γκορίτσα (2π.), περνώντας μπροστά με βραχεία κεφαλή 49-50. Ο Βασίλης Τσακίρης, ωστόσο, δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη και με τρίποντη βόμβα τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έκρινε το ματς, δίνοντας τη νίκη στους μονομάχους του coach P με 52-50.

Στο τέλος του αγώνα, οι Gladiators είχαν 10/33 δίποντα, 8/23 τρίποντα και 8/17 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Athens Bucks είχαν 17/47 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 7/9 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε φυσικά ο Βασίλης Τσακίρης με 26 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα και 6/10 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Ζώταλης με 15 πόντους, έχοντας 6/13 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Gladiators (Τσακίρης) : Αναστασόπουλος, Βαταλίδης 8 (2), Δάσκαλος 2, Ελευθεριάδης, Λαδάς (5ρ.), Νάννος 8 (2), Σαρασουάτι 4 (11ρ.), Τσακίρης 26 (4), Χριστόπουλος 4 (6ρ.).

Athens Bucks (Γκορίτσας) : Αμανατίδης 6, Αναγνωστόπουλος (4 ασι.), Γιουρνάς 4 (1), Γκορίτσας 2, Ζώταλης 15 (5ρ., 1 τρ.), Καμπόλης, Σάββας 8 (10ρ.), Φωτεινός 9 (5ρ. 1 τρ.), Χάλαρης 2, Χριστόπουλος 4.

Τι μας άρεσε : Το clutch τρίποντο του αρχηγικού Βασίλη Τσακίρη.