15/12/2021
Promitheas Oldschool - - - - - 60 -
Footballistas - - - - - 49 -

MVP o Kλαουδάτος και νίκη για τον Promithea oldschool!

Τρομερός ήταν ο αγώνας που διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης στο Promitheas Park. Πιο αναλυτικά, ο Promitheas Old School αναμετρήθηκε με τους Footballistas. Μπορεί η ομάδα του Βουρνά να προσπάθησε, αλλά η αστοχία της σε συνδυασμό με τον εκπληκτικό Κλαουδάτο οδήγησε στην 2η ήττα των «ποδοσφαιριστών» στην Master League. 60-49 ήταν το τελικό σκορ!

Μια διαφορά 15 πόντων δημιούργησαν οι βετεράνοι του Προμηθέα στο 1ο δεκάλεπτο. Με ορθά σουτ, σωστή μεταφορά της μπάλας και έχοντας τον Κλαουδάτο να μαζεύει τα ριμπάουντ σαν στραγάλια, οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα. 16 πόντους πέτυχε ο Κλαουδάτος και 2 τρίποντα ο Γκορτσίλας. 6 πόντους είχε ο Λουμπαρδέας για τους Footballistas. 29-15 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στην αντεπίθεση πέρασαν οι φιλοξενούμενοι στην 2η περίοδο Αφού πήραν τις κατάλληλες οδηγίες από τους Βουρνά και Ρουμελιώτη, οι Footballistas έπαιξαν άμυνα ζώνης και διέλυσαν τον ρυθμό του Προμηθέα. Μετέτρεψαν το -16 σε -8 και έκαναν ένα μικρό comeback. Στο τρίποντο του Γκορτσίλα αρκέστηκε ο Promitheas Old School, ενώ 3 καλάθια έβαλε ο Αγουρίδης για τους «ποδοσφαιριστές». 7-16 ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Ισορροπημένο ήταν το 3ο δεκάλεπτο του αγώνα. Το τέμπο έγινε πιο αργό και οι 2 ομάδες άρχισαν να χάνουν σουτ. Η κούραση είχε κάνει την εμφάνιση της, για αυτό και οι παίχτες επικεντρώθηκαν στην άμυνα. 12-12 ήταν το σκορ της περιόδου. 8 πόντους είχε για τον Προμηθέα ο Κλαουδάτος, ενώ 5 έβαλε ο Αγουρίδης για τους φιλοξενούμενους.

Με την διαφορά στους 8 πόντους υπέρ του Promitheas Old School, η ομάδα του Λιόλιου είχε τον 1ο λόγο για την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα. Μπορεί οι Footballistas να προσπάθησαν αλλά δεν ήταν αρκετό. Με οδηγό τον Λεονάρδο που μέτρησε 7 πόντους, ο Προμηθέας κλείδωσε την νίκη. 60-49 ήταν το τελικό σκορ. Από 1 καλάθι είχαν Παναγόπουλος, Σπαλιαράς και Σιδέρης για τους Footballistas που έχασαν για 2η φορά φέτος!

Mvp του παιχνιδιού ήταν ο Σάκης Κλαουδάτος με 24 πόντους, 13 ριμπάουντ (6-7), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 3 λάθη σε 34:06 λεπτά συμμετοχής. Για τους Footballistas ξεχώρισε ο Νικόλας Λουμπαρδέας με 15 πόντους, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα δίχως λάθος σε 40 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, ο Promitheas Old School είχε 16/32 δίποντα (50%), 7/22 τρίποντα (31,8%), 7/10 βολές (70%), 45 ριμπάουντ (7-38), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 κοψίματα και 17 λάθη. Οι Footballistas είχαν 15/53 δίποντα (28,3%), 4/22 τρίποντα (18,2%), 7/15 βολές (46,7%), 38 ριμπάουντ (16-22), 11 ασίστ, 14 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 5 λάθη.

Promitheas Old School(Λεονάρδος): Τσούδης 3 (8 ριμπ), Κλαουδάτος 24 (13 ριμπ), Λεονάρδος 12, Γκορτσίλας 10 (12 ριμπ), Λιόλιος 7, Μπερτσιάς 4 (8 ριμπ).

Footballistas(Ρουμελιώτης-Βουρνάς): Δημητρίου 3 (10 ριμπ), Καταρτζόπουλος, Μαρκόπουλος 2, Παναγόπουλος 9, Σιδέρης 6, Λουμπαρδέας 15 (8 ριμπ), Αγουρίδης 10 (7 ριμπ), Σπαλιάρας 4 (7 ριμπ).

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν για τον Promitheas Old School ο Ηλίας Γκορτσίλας που σημείωσε double-double έχοντας 10 πόντους και 12 ριμπάουντ (1-11), παράλληλα με 4 τελικές πάσες.

Τι μας άρεσε: Tα πολύ καλά ποσοστά του Προμηθέα!