13/06/2023
Young Ballers BC 10 18 8 16 - 52 -
Myrmidons BC 15 24 20 16 - 75 -

Myrmidons βγαλμένοι από τα παραμύθια!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων στη φάση των 32’ του πρωταθλήματος της Evolution Summer League, οι Myrmidons μετέτρεψαν το δεύτερο παιχνίδι της σειράς σε παράσταση για έναν ρόλο, καθώς πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση έξω από τη γραμμή των 6,75, νίκησαν τους Young Ballers με σκορ 52-75! Η αρμάδα του Πετρόπουλου θα αντιμετωπίσει στους 16’ τους Gladiators, ενώ οι Ballers από την πλευρά τους καταστρώνουν ήδη τα σχέδια τους για τη σεζόν που ακολουθεί! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Οι Myrmidons ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα, καθώς με τους Τσιμή και Βενέτη να σκοράρουν από 4 πόντους, έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 10-15. Από την πλευρά των Ballers, ο Κρόκος(4π) ήταν ο καλύτερος παίκτης στο διάστημα αυτό

Στο δεύτερο κομμάτι οι φιλοξενούμενοι αύξησαν ακόμη περισσότερο την ένταση στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού, ανέβασαν την παραγωγικότητα τους στους είκοσι τέσσερις πόντους, είχαν 50% στα σουτ τριών πόντων και με τους Μπούντας(6π), Ραχωβίτσας(6π), Καλόσακα(5π) και Βενέτη(5π) να ηγούνται των προσπαθειών τους, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα σε θέση ισχύος με σκορ 28-39. Το δεύτερο μισό της περιόδου ήταν το καλύτερο διάστημα των γηπεδούχων, καθώς πίεσαν σε όλο το γήπεδο, έκλεψαν μπάλες, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και είχαν το Κολυβάκη πρώτο σκόρερ με 7 πόντους.

Οι Myrmidons, στο τρίτο δεκάλεπτο, πραγματοποίησαν ένα από τα καλύτερα διαστήματα μέσα στη σεζόν, κράτησε τον αντίπαλο στους οκτώ πόντους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τον Καλόσακα να προσθέτει 7 πόντους, πήραν προβάδισμα είκοσι τριών πόντων με σκορ 36-59, αγκαλιάζοντας και με τα δύο χέρια το πολυπόθητο εισιτήριο που οδηγεί στους 16 των playoffs!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους Myrmidons να πανηγυρίζουν τη πρόκριση με σκορ 52-95!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Γιώργος Βενέτης με 19 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Κολυβάκης είχε 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι Myrmidons είχαν 21/46 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 9/16 βολές, 56 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 19 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/52 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 6/10 βολές, 34 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 12 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 8 λάθη .

Young Ballers(Ανδρεάδης): Αργυρόπουλος, Ζορμπάνος 11, Καβαλλάρης 4, Κολυβάκης 12, Κοσμόπουλος 2, Κρόκος 7, Μήτσης, Σταματής, Στεφανάκος 10, Τσάταλης 6.

Myrmidons(Πετρόπουλος): Βενέτης 19, Γάββαρης 2, Θωμάς, Καλοσακας 17, Μπούντας 17, Πετρόπουλος, Ραχωβίτσας 13, Τσιμής 7.

Τι μας άρεσε : Η συνολική εμφάνιση της ομάδας του μεγάλου Νίκου Πετρόπουλου!