03/03/2023
Gerakas Hawks 11 8 20 20 - 59 -
Myrmidons BC 23 26 25 26 - 100 -

Myrmidons βγαλμένοι από το ΝΒΑ!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Evolution League, οι Myrmidons πραγματοποίησαν τη καλύτερη φετινή τους εμφάνιση, επικρατώντας των Gerakas Hawks με το φοβερό και τρομερό 59-100, αναπτερώνοντας τις ελπίδες όλων όσων βρίσκονται στην ομάδα για παραμονή στη κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Γιώργο Βενέτη με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα  . Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Θωμάς Παλλαντζάς  είχε 8 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Πάμε να δούμε λοιπόν παρέα τι ακριβώς συνέβη σ’ αυτήν την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα αποτέλεσαν προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους Myrmidons σε θέση οδηγού με σκορ 11-23. Ο Βενέτης σε αυτό το διάσημα πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση με 8 πόντους, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Καλόσακας και Νιωτάκης με 6 κ 5 πόντους αντίστοιχα . Στην αντίπερα όχθη, ο Τοπούζογλου(7π) αποτέλεσε το πλέον διακριθέντα της ομάδας του.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι  μπήκανε στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να αυξήσουν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους και εν τελεί  το κατάφεραν, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 19-49. Ο Βενέτης ηγήθηκε των προσπαθειών των Myrmidons για ακόμη μία φορά, πετυχαίνοντας 9 πόντους, ενώ είχε ως άξιο συμπαραστάτη τον μεγάλο και τρανό Νίκο Πετρόπουλο. Στην αντίπερα όχθη οι γηπεδούχοι παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων και είχαν τον Τοπούζογλου(5π) ως πρώτο σκόρερ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, ανέβασαν ακόμα περισσότερο την ένταση στο παιχνίδι τους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τους Καλόσακα(12π) και Νιωτάκη(8π) να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση, οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού στο συν τριάντα πέντε με σκορ 39-74.

Η φάση που σημάδεψε την τέταρτη περίοδο πραγματοποιήθηκε στην εκπνοή του αγώνα, με το Νίκο Πετρόπουλο να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων  και να διαμορφώνει το τελικό και συνάμα εντυπωσιακό 59 – 100.

Οι Myrmidons είχαν 30/52 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 7/11 βολές, 47 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα  και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/46 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 9/14 βολές, 38 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 3κλεψίματα και 12 λάθη.

Myrmidons(Πετρόπουλος ) : Βενέτης 23, Θωμάς, Καλόσακας 30, Κοσκινάς 13, Νιωτάκης 17, Πετρόπουλος 15, Φώσκολος 3, Ψύκος 6.

Γέρακας Hawks(Πικάσης) : Αρβανιτάκης, Βουλουμάνος 9, Δασκαλάκης 2, Κουτρούλης, Παλλαντζάς 8, Πικάσης 6, Τζελέπης 6, Τοπούζογλού 28.

Τι μας άρεσε : Η 100αρα των Myrmidons!