06/06/2024
Moschato Bulls 29 18 19 21 - 87 -
ThunderDogs 26 16 24 13 - 79 -

Ο Ναυπλιώτης καθάρισε για τους Moschato Bulls!

Σε μια συναρπαστική αναμέτρηση, με τους Moschato Bulls και Thunderdogs να παίζουν πολύ όμορφο μπάσκετ, οι Ταύροι πήραν την νίκη, με τον Ναυπλιώτη να κάνει την διαφορά στην τελευταία περίοδο.

Οι Thunderdogs μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν 2-9, μετά από καλάθι τους Σπέντζου. Οι Moschato Bulls, απάντησαν και με δυο τρίποντα του Κομνηνού, πέρασαν μπροστά στο σκορ 16-14. Πολύ όμορφο μπάσκετ από τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα, που ήταν πολύ εύστοχες. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 29-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με σερί 7-0 πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (36-26). Οι Thunderdogs με συνεχόμενα τρίποντα μείωσαν 39-34. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 47-42.

Ο γρήγορος ρυθμός και το ψηλό σκορ συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι Thunderdogs ισοφάρισαν με τρίποντο του Σέργη (55-55) και πέρασαν μπροστά στο σκορ ξανά με τρίποντο του Σέργη (57-58). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε σε απόλυτη ισορροπία (66-66).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, το οποίο εξελίχθηκε σε προσωπική μονομαχία των Ναυπλιώτη-Σπέντζου. Ο Ναυπλιώτης με τρίποντο έκανε το 77-69, για να μειώσει με καλάθι ο Σπέντζος σε 79-75. Ο γκαρντ των Bulls με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 84-77 λίγο πριν την λήξη και καθάρισε το ματς για την ομάδα του, που πανηγύρισε μια σημαντική νίκη με σκορ 82-79.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Ναυπλιώτης με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νικόλαος Σπέντζος με 29 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Moschato Bulls (Μπαμπάλης): Κομνηνός 12, Κορωνιός 3, Μαρκουίζος 13, Μπαμπάλης 2, Ναυπλιώτης 25, Παυλιάς 2, Ράνης 12, Σχορτσανίτης 4, Τόλιας 5, Φελλάς 9.

Thunderdogs (Παπαγεωργίου): Κασπαριάν 8, Πίνας 5, Παπαγεωργίου 5, Σέργης 15, Σπέντζος 29, Συγλέτος 19.

Τι μας άρεσε: Το θέαμα που προσέφεραν οι δύο ομάδες.