12/11/2022
Ναυάγια 16 16 18 20 - 70 -
Grava Thunders 9 12 21 15 - 57 -

Ναυάγια: Οι εκτελεστές των 6.75!

Στο κλειστό γήπεδο Σπάρτακος για το πρωτάθλημα της Rebound League, τα Ναυάγια επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, καθώς όντας καλύτερα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού έκαμψαν την αντίσταση της Grava Thunder με σκορ 70-57, διπλασιάζοντας τις νίκες τους στη διοργάνωση.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι με τον Λουκά Καραβασίλη να συνδέεται με χαρακτηριστική ευκολία με το αντίπαλο καλάθι έξω από τη γραμμή των 6,75 πήραν το προβάδισμα (10-2), ενώ έκλεισαν τη περίοδο στο συν εφτά με σκορ 16-9 και την Thunder να ψάχνεται ακόμα στο παρκέ αφού τίποτα δεν της έβγαινε! Ο
Καραβασίλης πέτυχε τους μισούς πόντους των Ναυαγών σ αυτή την πρώτη περίοδο (8/16), ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Ντούρμας τους 6 από τους 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο αγωνιστικό ρυθμό, καθώς δεν έχασαν τον έλεγχο της αναμέτρησης σε κανένα χρονικό σημείο, με το σκορ να φτάνει στο +7 (23-16), ενώ με ένα υπέρ τους επιμέρους 6-2 έκλεισαν το ημίχρονο στο συν έντεκα με τη διαφορά να φτάνει για
πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (32-21).

Στις πρώτες στιγμές του τρίτου δεκαλέπτου η Grava έδειξε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση να βρίσκει αγωνιστικό ρυθμό, καθώς με όπλο τη άμυνα της, αλλά και τον Βήχο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση στο κλειστό του Σπάρτακου, έτρεξαν ένα σερί 4-13, μειώνοντας στο καλάθι με σκορ 36-34! Ωστόσο, τα Ναυάγια δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και κάπου εκεί ξεκίνησε το τρίποντο πάρτι! Με τον Γιάννη Ανδριγιαννάκη να παίρνει το όπλο του, έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να οδηγηθούν στη τελευταία στροφή της αναμέτρησης έχοντας προβάδισμα οκτώ πόντων (50-42). Ο Ανδριγιαννάκης πέτυχε 9 πόντους, ενώ τους
ίδιους ακριβώς είχε ο Βήχος για την Thunder.

Παρότι, όλοι περιμέναμε μια τελευταία αντίδραση από τους φιλοξενούμενους οι οποίοι έδειξαν να έχουν σφυγμό, αυτή δεν ήρθε ποτέ, με την τέταρτη περίοδο να
μετατρέπεται σε τυπική διαδικασία και τη διαφορά να εκτοξεύεται για τα Ναυάγια έναντι των αντιπάλων τους ακόμα και στο +17, με το τέλος της αναμέτρησης να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα με τελικό σκορ 70-57.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Burak Karadere με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Νίκος Ντούρμας είχε 17 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Στα ομαδικά στατισιτκά, τα Ναυάγια είχαν 17/35 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 9/16 βολές, 40 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 8 κλεψίματα και 17 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 24/47 δίποντα, 2/23 τρίποντα, 3/14 βολές, 36 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη.

Ναυάγια (Καραβασίλης): Ασημακόπουλος 2, Τζιβιτζής 8, Τρέσσος, Burak 16, Καραβασίλης 16, Χάνος 10, Ανδριγιαννάκης 12, Πανταζής 6 .

Grava Thunders (Ντούρμας): Σωτηριάδης 10, Ντούρμας 17, Βήχος 16, Νάσης 4, Κυρίτσης 10.

Τι μας άρεσε: Η εκτελεστική δεινότητα έξω από τη γραμμή των 6,75 των Καραβασίλη και Ανδριγιαννάκη, καθώς και η αντίδραση της Thunder στο τρίτο
δεκάλεπτο που έδειξε ότι μπορεί να πάει ακόμα καλύτερα στη συνέχεια!