26/06/2023
Λύκοι 11 14 8 21 - 54 -
Black Mapa 12 3 13 14 - 42 -

Νέα ανατρεπτική πρόκριση από τους τους Λύκους!

Παραμονή των γενεθλίων του αρχηγού της ομάδας Άρη Σάββα, οι Λύκοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή της σειράς απέναντι στην Black Mapa, επικρατώντας με 54-42 στο Athens Sports Hall και τσεκάροντας το εισιτήριο για την φάση των 16 της Summer Development League. Ο Optimus Priamus θα είναι το επόμενο εμπόδιο για τους Λύκους, ενώ η ομάδα του Βαγγέλη Γιανναράκη αποχαιρέτησε τη σεζόν με ψηλά το κεφάλι. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ και τους δύο αρχηγούς (Σάββας και Γιανναράκης) να πρωταγωνιστούν με 7 πόντους έκαστος. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι τυπικά φιλοξενούμενοι της Black Mapa, κλείνοντας το δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή ενός πόντου. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Λύκοι υπενθύμισαν για ποιο λόγο έχουν καθιερωθεί στην κοινή γνώμη της διοργάνωσης ως μια φύσει αμυντική ομάδα, κρατώντας τους φιλοξενούμενους μόλις στους 3 πόντους. Καρακώστας (8π.) και Σάββας (4π.) συνέχισαν να προσφέρουν λύσεις και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο όντας δίκαια μπροστά με διψήφια διαφορά. Μόλις ένα τρίποντο δια χειρός Μαλιγιάννη (3π.) σκόραρε η Black Mapa, προβληματίζοντας τους οπαδούς της σε αυτό το διάστημα. Σκορ ημιχρόνου, 25-15.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Γιανναράκη (7π.) εμφανίστηκε αποφασισμένη να αντιδράσει και τα κατάφερε, αφού στην εξίσωση προστέθηκαν και οι Τόφαλος (4π.) - Κρητικός (2π.). Ήταν η σειρά των Λύκων να κολλήσουν στο επιθετικό σκέλος και κάπως έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην κρίσιμη τελευταία περίοδο με μόλις 5 πόντους να τις χωρίζει. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 33-28.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Λύκοι δεν άφησαν πολλά περιθώρια στην Black Mapa. Με τον Ιατρού (10π.) να αναλαμβάνει (και) εκτελεστικά καθήκοντα και τους Σάββα (4π.), Χαροκόπο (4π.) και Πάτρα (3π.) να τον ακολουθούν, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι και δεν ξανά κοίταξαν πίσω. Η Black Mapa, πάλεψε με Μαλιγιάννη (5π.), Κρητικό (4π.) και Καλογερόπουλο (3π.), όμως η κλεψύδρα είχε σχεδόν αδειάσει και η πρόκριση είχε ήδη κριθεί.

Στο τέλος του αγώνα, οι Λύκοι είχαν 14/44 δίποντα, 3/12 τρίποντα και 17/27 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ.  Στον αντίποδα, η Black Mapa είχε 8/32 δίποντα, 7/30 τρίποντα και 5/12 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Καρακώστας με 12 πόντους και double-double, έχοντας 5/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/3 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Γιανναράκης με 14 πόντους και double-double, έχοντας 4/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 3/8 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 5 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Λύκοι (Σάββας) : Ιατρού 14 (1), Καρακώστας 12, Καχριμάνης, Πάτρας 7 (2), Σάββας 15, Χαροκόπος 6.

Black Mapa (Γιανναράκης) : Γαλανόπουλος, Γιανναράκης 14 (1), Καλογερόπουλος 6 (2), Κάπουας, Κρητικός 6 (2), Μαλιγιάννης 10 (2), Παπαναστασόπουλος, Τόφαλος 6.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.