Airμπωλ 11 16 18 15 - 60 -
The Dreamers 8 8 19 24 - 59 -

Νέα αρχή για τους Airμπωλ!

Την νέα αρχή που αναζητούσαν ξεκίνησαν το βράδυ της Κυριακής οι Airμπωλ μετά την δραματική επικράτησή τους απέναντι στους Dreamers για την 6η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League. Μοιραίος αποδείχθηκε για τους ηττημένους ο εξαιρετικός Γιάννης Βαζούρας που, παρά την σπουδαία του εμφάνιση, αστόχησε δις σε κρίσιμες βολές στο φινάλε.

Αναγνωριστικό και μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν ικανοποιητικό ρυθμό επιθετικά και τους μετέπειτα νικητές να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί με κύριο δράστη τον Ραπτοδήμο στα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-8.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Airμπωλ ήλεγξαν το ματς και με επιμέρους 16-8 έχτισε διψήφια διαφορά, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Κόππολα (7π.), Δαλίτσικα (5π.), Μουσταφέρη (2π.) και Ραπτοδήμο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Dreamers, παρά την προσπάθεια του Μανασή (7π.), είχαν αρκετά κενά διαστήματα στο επιθετικό σκέλος και πήγαν στα αποδυτήρια με -11. Σκορ ημιχρόνου, 27-16.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα των φιλοξενούμενων βελτιώθηκε σημαντικά, καθώς οι Βαζούρας (8π.), Περγαντής (7π.) και Κουρίχ (2π.) τράβηξαν κουπί. Η πολυφωνία των γηπεδούχων, όμως, και ένταση στο παιχνίδι τους τούς επέτρεψε να παραμείνουν σε θέση οδηγού με διαφορά σχετική ασφαλείας. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 45-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η φρεσκάδα και το πάθος των Dreamers έβαλε φωτιά στο ματς. Ο φιλοξενούμενοι διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και οδήγησαν το ματς στις ειδικές καταστάσεις. Με το σκορ στο 60-58 ο Βαζούρας επιχείρησε να πάρει το ματς με σουτ τριών πόντων, οι Airμπωλ τον έστειλαν στη γραμμή, δίνοντάς του την ευκαιρία να κλέψει το ματς, όμως με μόλις 1/3 αυτό δεν έγινε ποτέ. Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι μέχρι τότε ο guard των φιλοξενούμενων ήταν σχεδόν άχαστος από τη γραμμή, μετρώντας 9/10.

Στο τέλος του αγώνα, οι Airμπωλ είχαν 22/51 δίποντα, 3/13 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Dreamers είχαν 12/39 δίποντα, 5/34 τρίποντα και 20/27 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος Δαλίτσικας με 10 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα, ½ τρίποντα και 1/5 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Περγαντής με 9 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 λάθος και 3 μπλοκ.

Airμπωλ (Ψύκος) : Δαλίτσικας 10 (1), Κόππολα 13 (1), Κοσκινάς 2, Μουσταφέρης 6, Παπαδάκης, Ραπτοδήμος 14 (1), Ψύκος 9.

Dreamers (Μανασής) : Βαζούρας 22 (4), Γεωργίου 1, Ελενίτσας 2, Κοντός 9 (1), Κουρίχ 4, Μανασής 12, Περγαντής 9.

Τι μας άρεσε : Το δραματικό φινάλε του αγώνα.