24/11/2023
Gladiators 14 5 13 13 - 46 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 11 5 15 24 - 55 -

Νέα αρχή για τους Brooklyn Bets!

Βράδυ Παρασκευής στο κλειστό του Σπάρτακου οι Gladiators υποδέχθηκαν τους Brooklyn Bets, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με 46-55.

Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ, με το εξαιρετικό Τσακίρη να βοηθάει επιθετικά σημειώνοντας 7 πόντους. Για τους Bets 5 πόντους σημείωσε ο Μουχίμογλου με το ταμπλό στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να γράφει 14-11.

Ιδιαίτερα άστοχες οι δύο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν έβρισκαν τις κατάλληλες λύσεις ώστε να βρουν εύκολα καλάθια. Σκορ ημιχρόνου στο 19-16.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν επιτέλους την πολυπόθητη νίκη, με τον Αγγελόπουλο να αναλαμβάνει δράση και να σκοράρει 6 πόντους. Σε καλή μέρα ο Τσακίρης για τους Gladiators σκόραρε 6 πόντους στην τρίτη περίοδο και κράτησε την ομάδα του σε θέση οδηγού με 32-31.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ και όποια κατάφερνε να ξεφύγει λίγο στο σκορ θα ήταν αυτή που θα έπαιρνε το παιχνίδι. Τρομερός Μουχίμογλου μίλησε την κρίσιμη ώρα για τους φιλοξενούμενους σκοράροντας 8 πόντους, δίνοντας έτσι την μεγάλη νίκη στην ομάδα του με 46-55.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μουχίμογλου με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και μια ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μισιχρόνης με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 14/25 βολές, 13/37 δίποντα, 2/24 τρίποντα, μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και 11 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 14/29 βολές, 16/36 δίποντα, 3/13 τρίποντα, μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και 14 λάθη.

Gladiators (Τσακίρης): Βαταλίδης, Νάννος, Τσακίρης 21 (1), Πρίτσος 2, Γκαλάς 9, Λαδάς 1, Μισιχρόνης 11 (1), Κόκκινος 2

Brooklyn Bets (Αγγελόπουλος) : Αγγελόπουλος 12, Χαλαβατζής 6, Μουχίμογλου 18 (3), Μπέτσης 3, Νικολαΐδης 8, Ρούσσος 6, Δαραμούσκας 2

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που βγάλανε οι φιλοξενούμενοι για την πρώτη τους νίκη!