17/01/2023
Τεμπελχανάδες 17 19 25 16 - 77 -
Cosa Nostra 20 7 13 13 - 53 -

Νέα αρχή για τους Τεμπελχανάδες!

Με νίκη - έκπληξη ξεκίνησαν τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος οι Τεμπελχανάδες, καθώς στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League επικράτησαν εύκολα της αποδεκατισμένης Cosa Nostra με 77-53 και πήραν το τρίτο τους ροζ φύλλο αγώνα!

Τρομερό θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 17-20 υπέρ της Cosa Nostra, χάρη σε τρία τρίποντα του Γονιδάκη, δύο του Ρες και 4 πόντους του Κάκιου. Ο Μακαρίτης με 5 πόντους και ο Απάλλας με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από ένα τρίποντο είχαν οι Ανδρικόπουλος και Σαμωνάς.

Στην δεύτερη περίοδο οι Τεμπελχανάδες έσφιξαν την άμυνά τους και με show του Απάλλα με 9 πόντους, αλλά και 4 του Μακαρίτη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 36-27. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο πέτυχε ο Κάκιος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πήρε μπρος ο Μακαρίτης και με 11 δικούς, 5 του Καλαϊτζάκη, 4 του Σαμωνά και τρίποντο του Γκούμα, έδωσαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 21 πόντων στους γηπεδούχους, 61-40. Δεν μπόρεσε η Cosa Nostra να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους του Κάκιου και τους 5 του Γονιδάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 61-40!

Με την διαφορά στους 21 πόντους, 61-40, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο ΣΕΦ και έτσι οι Τεμπελχανάδες έφτασαν εύκολα στη νίκη με 77-53, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Δημαρά, Απάλλα, Σαμωνά και Γκούμα. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά βρήκαν στόχο οι Κάκιος, Γονιδάκης και Ζυγομαλάς.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/22 βολές, 26/52 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/23 βολές, 8/39 δίποντα και 8/29 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Τεμπελχανάδων ο  Μακαρίτης με 20 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 6/14 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος της Cosa Nostra ο Κάκιος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 7/12 βολές, 5/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι.

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος): Καραγεώργος, Χατζηκωνσταντίνου 2, Φωτίου, Μακαρίτης 20 (1), Δημαράς 12 (1), Απάλλας 15, Γκούμας 7 (1), Σαμωνάς 13 (1), Ανδρικόπουλος 3 (1), Καλαϊτζάκης 5 (1)

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Τζαχρίστας, Καμπουράκης 3, Γονιδάκης 22 (6), Τραγής, Ρες 9 (2), Ζυγομαλάς 2, Κάκιος 17

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι Τεμπελχανάδες!