14/09/2023
Phoenix Bums 11 17 12 22 - 62 -
Nea Tripodokratia 19 19 15 22 - 75 -

Νέα κόλπα - Nea Tripodokratia!

Ξεκίνημα λοιπόν με πολύ όρεξη και με την νεοσύστατη Nea Tripodokratia να μπαίνει πολύ δυναμικά στο πρώτο δεκάλεπτο και ελέγχοντας το σκορ από την αρχή του αγώνα , έχοντας κορυφαίο τον αέρινο Κωσταντίνο Αμανατίδη με 13 πόντους, κρατούσε την διαφορά των 8 πόντων(11-19). Για την ομάδα του Κοβάτσου που δεν είχε μπει για τα καλά στον ρυθμό του αγώνα και έμπαζε στην άμυνα, πάλευαν στην επίθεση Χαριτόπουλος με 5 και Κουναλάκης με 3 πόντους αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου με πρώτο βιολί τον Γιαννίρη που πέτυχε 4 πόντους, όμως οι τυπικά γηπεδούχοι με την είσοδο του Φρέρη που πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους κι άλλαξε τον ρυθμό του παιχνιδιού, έφεραν το ματς στα ίσια(27-27). Με τέσσερα λεπτά να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η Nea Tripodokratia πάτησε και πάλι το γκάζι, έτρεξε σερί 1 – 11 , με Ιατρίδη(4) και Γιαννίρη(3) να οδηγούν την επίθεση, στέλνοντας την διαφορά στο + 10.

Οι Bums μπήκαν με διάθεση να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο και περνώντας την μπάλα κυρίως στον Γόντικα(4) μέσα στο ζωγραφιστό, πλησίασαν 36 – 40. Σε εκείνο το σημείο, ήταν και πάλι η σειρά του Αμανατίδη να εμφανίστεί καυτός στο παιχνίδι και με 12 συνεχόμενους προσωπικούς του πόντους, να δίνει αέρα 13 πόντων στην ομάδα του(40-53).

Με τον ίδιο τρόπο προσπάθησαν να μπουν οι γηπεδούχοι στην τέταρτη περίοδο και βρίσκοντας λύσεις από Χαριτόπουλο(9) και Μοσκόφογλου(6), πήγαν να βάλουν φωτιά στο παιχνίδι, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορετική άποψη. Με τον Αμανατίδη να δίνει το έναυσμα με 4 πόντους, τον Ιατρίδη να προσφέρει 3 και τον Γιαννίρη να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα στην τελική ευθεία με 7, άνοιξαν και πάλι την διαφορά, με το τελικό 62 – 75 να γράφετε στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Αμανατίδης με 28 πόντους, 9 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Μοσκόφογλου με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι Bums είχαν 17 / 54 δίποντα, 5 / 20 τρίποντα, 13 / 22 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Η Tripodokratia είχε 23 / 47 τρίποντα, 7 / 22 τρίποντα, 8 / 17 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.

Phoenix Bums(Κοβάτσος):Γαδ, Γόντικας 4,Δεδούσης , Κοβάτσος 4, Κουναλάκης 8(7ρ.), Μοσκόφογλου 10(9ρ.), Φρέρης 7, Χαριτόπουλος 17, Χατζάκης, Χιώτης 12(14ρ.).

Nea Tripodokratia (Κουρούμαλος): Αμανατίδης 28(9ρ.), Βαλαμβάνος 4, Βασιλάκος 4(10ρ.), Γιαννίρης 17, Δεντάκης 4, Ζαβιτσάνος, Ιατρίδης 14, Κουρούμαλος, Μπακής 4(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το απίστευτο πάθος και η τρομερή ενέργεια που έβγαλαν οι νικητές τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.