21/09/2020
Reddicolo 13 7 6 15 - 41 -
Leontario BC 12 15 11 10 - 54 -

Νέα νίκη το Leontario!

Την δεύτερη νίκη του, σε ισάριθμα παιχνίδια, για τον 12ο όμιλο του Basketaki Cup πέτυχε το Leontario , σαββατόβραδο, 19 Σεπτεμβρίου, στο Basketaki Arena, επικρατώντας πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει με 41 – 54 των Reddicolo.
Oι Reddicolo ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με Γιαννούλη, Γραμματόπουλο και Ζήση, όμως η απάντηση από το Λεοντάριο με 7 πόντους του Πλαγιαννάκου και 5 του Τσιάντη έκαναν το σκορ 6 – 12. Οι γηπεδούχοι όμως έκλεισαν προπορευόμενοι το δεκάλεπτο καθώς το επιθετικό κρεσέντο του Ανδρικόπουλου με 7 συνεχόμενους πόντους έγραψε το 13 – 12.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Reddicolo μπλόκαραν στην επίθεση πετυχαίνοντας μόνο 7 πόντους με Ανδρικόπουλο, Γραμματόπουλο και Λούτσο, με αποτέλεσμα το Leontario που ανέβασε την απόδοση του , με τον Πλαγιαννάκο να πασάρει και να σκοράρει 6 πόντους, 4 του Κόκκινα, 3 του Κορωνάκη και δίποντο του Τσιάντη , να πάει στο ημίχρονο με το υπέρ του 20-27.
Στην τρίτη περίοδο και πάλι οι γηπεδούχοι έμειναν χαμηλά στο σκορ πετυχαίνοντας 6 πόντους με Ανδρικόπουλο(4) και Ζήση.Το Leontario δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά με Χατζησπύρου, Πλαγιαννάκο(5), Κωνσταντιδέλη και Κόκκινα να πετυχαίνουν 11 πόντους ξέφυγαν 26 – 38.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Reddicolo μπήκαν με σκοπό να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του ματς τρέχοντας σερί 7 – 0 με Ζήση(4) και τρίποντο του Πανόπουλου(33-38). Η απάντηση του Leontario όμως δεν άργησε να έρθει.Με οδηγό των Κωνσταντιδέλη με 5 πόντους και τους Πλαγιαννάκο,Κορωνάκη να σκοράρουν πήραν διαφορά ασφαλείας (33-49). Στα τέσσερα λεπτά που απέμεναν για να τελειώσει το ματς δεν άλλαξε κάτι δραματικά. Οι γηπεδούχοι με τον Ανδρικόπουλο να πετυχαίνει 6 πόντους μείωσαν για αρχή την διαφορά , για να έρθουν Πλαγιαννάκος με τρίποντο και Κωνσταντιδέλης με δίποντο να διαμορφώσουν το τελικό 41 – 54.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Πλαγιαννάκος με 23 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αριστείδης Ανδρικόπουλός με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.
Συνολικά οι Reddicolo είχαν 19/49 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 1/7 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.
Το Leontario είχε 22/44 δίποντα, 5/30 τρίποντα, 5/9 βολές, κατέβασε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.
Reddicolo (Λούτσος): Ανδρικόπουλός 18 (8ρ.), Γιαννούλης 4, Λούτσος 6(10ρ.), Ζήσης 4(6ρ.),Γραμματόπουλος 6 (7ρ.), Πανόπουλος 3.
Leontario (Πλαγιαννάκος): Κορωνάκης 5(6ρ.),Κωνσταντιδέλης 10, Κόκκινας 6(6ρ.), Πλαγιαννάκος 23 (12ρ.),Σπυρόπουλος (7 ρ.), Τσιάντης 10, Χατζησπύρου 4(3ας.).
Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης.