21/10/2020
Παντοφlakers 10 10 11 14 - 45 -
Hoopers BC 6 17 19 9 - 51 -

Νέα νίκη για τους Hoopers!

Βραδάκι Τρίτης 20 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena, για τον δεύτερο όμιλο της Development , οι Hoopers δυσκολεύτηκαν αρκετά απέναντι στους Παντοφlakers αλλά κυρίως Άρη στ καλό τους τρίτο δεκάλεπτο επικράτησαν με 45-51.

Πολύ καλό το ξεκίνημα των Παντοφlakers στο παιχνίδι καθώς με Ζαχαρόγιαννη , Πατσίκα και Λέκκα να σκοράρουν προηγήθηκαν με 8 – 2. Οι Hoopers απάντησαν με 4 πόντους του Γεωργόπουλου και ο Πατσίκας ξανά με δύο βολές διαμόρφωσε το 10-6.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Πορτοκαλί να βρίσκουν λύσεις με τρίποντο του Μυστακίδη και δίποντο του Γεωργόπουλου και τους γηπεδούχους να απαντούν με 4 πόντους του Ζαχαρόγιαννη (14 – 11.). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με τους Γεωργόπουλο(5) και Σιδέρη(4) να οδηγούν στο σκοράρισμα προηγήθηκαν στο ημίχρονο 20 – 23. Ζαχαρόγιαννης(4)και Νταλιάνης τους 6 πόντους των Παντοφlakers.

Ο Ζαχαρόγιαννης πέτυχε τους 3 πρώτους πόντους των Παντοφlakers στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά οι Hoopers που πατούσαν καλύτερα , με Γεωργόπουλο(4), Σιδέρη και Μπίθα να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι ξέφυγαν 23 – 30. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν 7 πόντους με Νταλιάνη, Πατσίκα και Καρκάνη, όμως οι Οράνιε είχαν βρει πλέον ρυθμό στην επίθεση και με Μυστακίδη, Κατσάφαρο, Σιδέρη και Λιόκα έχτισαν διψήφια διαφορά (31 – 42.).

Λιόκας και Δημάκης πέτυχαν δύο γρήγορα καλάθια για τους Hoopers στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου , ενώ για τους Παντοφlakers ο Καρυπίδης πήρε την μπακέτα στο σκοράρισμα με 7 σερί πόντους μειώνοντας 38 – 46 . Με 4 λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα δεν άλλαξε κάτι δραματικό στην έκβαση του. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κάνουν την ανατροπή με Καρυπίδη(4) και Νταλιάνη, όμως οι Hoopers έκαναν σωστή διαχείριση και με 4 πόντους του Μυστακίδη και μία βολή του Γεωργόπουλου διαμόρφωσαν το τελικό 45 – 51.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Γεωργόπουλος με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Καριπίδης με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 τάπες.

Συνολικά οι Παντοφlakers είχαν 16/48 δίποντα, 2/21 τρίποντα, 11/21 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Οι Hoopers είχαν 21/53 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 6/20 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Παντοφlakers(Πλέσσας): Παπαχρυσοστόμου, Ζαχαρόγιαννης 16 (8ρ.), Νταλιάνης 7, Καριπίδης 10 (8ρ.), Καρπεράκης( 12 ρ.), Πατσίκας 19, Λέκκας 1, Καρκάνης 1(3κλ.).

Hoopers(Κατσάφαρος): Μπίθας 3, Σιδέρης 13(11ρ.), Μυστακίδης 9(9ρ.),Γεωργόπουλος 15(12ρ.), Δημάκης 2, Κατσάφαρος 3(6ρ.), Λιόκας 6(12ρ.).

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα δυνατό και γρήγορο παιχνίδι παρά το χαμηλό σκορ.