07/10/2023
Terroristas - 9 10 14 - 33 -
Melisses BC 11 12 15 6 - 44 -

Νέα νίκη για τις Melisses!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τις Melisses στον πρώτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους Terroristas με 33-44 στον Σπάρτακο και τους άφησαν χωρίς ροζ φύλλο αγώνα!

Από πολύ νωρίς οι Melisses πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και με τους Στέφανο Μπουγιούκο και Κοντοπάνο να σκοράρουν από 5 πόντους έκαστος, προηγήθηκαν με 0-11!

Με 5 νέους πόντους του Στέφανου Μπουγιούκου και τρίποντο του Γαρυφαλάκη, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +18, 3-21, 5:00 για την ανάπαυλα. Αντέδρασαν στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι Terroristas και με τρίποντο του Τσιαούση και βοήθειες των Τουλκαρίδη, Τζούδα και Λεπίτκα, μείωσαν στους 14, 9-23!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Γαρυφαλάκη και 5 πόντους του Παπαδιά, οι Melisses διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας από τον αντίπαλο, 19-38. Ο Τουλκαρίδης με 6 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ από 2 είχαν οι Λεπίτκας και Κονοφάος. Σκορ τρίτης περιόδου 19-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Σπάρτακου και έτσι οι Melisses έφτασαν εύκολα στη νίκη με 33-44, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Νίκου Δούκα, Κοντοπάνου και Παπαδιά. Για τους "Τρομοκράτες" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Λεπίτκας, Καρδάσης, Τσιαούσης, Κονοφάος και Τζούδας, καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 0/8 βολές, 12/36 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 2/8 βολές, 12/34 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Terroristas ο Τουλκαρίδης με 8 πόντους, έχοντας 0/2 βολές και 4/7 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp για τις Melisses ο Κοντοπάνος με 7 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 3/6 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη.

Terroristas (Κονοφάος): Λεπίτκας 7 (1), Τουλκαρίδης 8, Καρδάσης 2, Κονοφάος 6, Μπουγάς, Τσιαούσης 6 (2), Τζούδας 4

Melisses (Μπουγιούκος Α.): Γαρυφαλάκης 9 (3), Δούκας Ν. 4, Δούκας Χ. 4, Κοντοπάνος 7, Μπουγιούκος Α. 3, Μπουγιούκος Σ. 10 (2), Παπαδιάς 7 (1), Παπαλάμπρου

Τι μας άρεσε: Η διάθεση των δύο ομάδων για ελεύθερο μπασκετάκι!