24/05/2022
Brazzerzz Beachterzz 13 17 14 12 - 56 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 22 19 10 21 - 72 -

Νέα όργια Λαδά, νέα νίκη για τους Γαλάτες !

Μεσημέρι Κυριακής στο Basketaki Arena οι Brazzerzz Beachterzz υποδέχθηκαν τους Ανυπόταχτους Γαλάτες για την 2η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Summer Development League. Η ομάδα του Αργύρη Τερζή, ούσα ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, επικράτησε άνετα με 56-72. Νέα οργιαστική εμφάνιση από τον Γιώργο Λαδά που αυτή τη φορά σταμάτησε στους 32 πόντους με 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 5 εύστοχα τρίποντα! Πάλεψαν οι ενισχυμένοι Brazzerzz, αλλά δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν την επιθετική συνέπεια των αντιπάλων. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Γαλάτες, με τον Γιώργο Λαδά να παρουσιάζεται καυτός από νωρίς με 13 πόντους και 2 τρίποντα, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Νίκος Τσίτουρας (7π.) και Φώτης Δριβάκος (4π.) κράτησαν τους γηπεδούχους σε λογική απόσταση στα πρώτα λεπτά. Σκορ δεκαλέπτου, 13-22.

Πιο ισορροπημένη η κατάσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο με το επιμέρους σκορ να γράφει 17-19 και τους Γαλάτες να διατηρούν το διψήφιο προβάδισμα. Το μαρκάρισμα του Γιώργου Λαδά παρέμεινε «άλυτος γρίφος» για τους Brazzerzz, ενώ στην εξίσωση των διακριθέντων προστέθηκαν οι Κώστας Καζάνας (4π.) και Παναγιώτης Δούστος (5π. με 1 τρίπ.). Στην αντίπερα όχθη, οι βελτιωμένοι Brazzerzz βρήκαν σταθερό στήριγμα στις επιθετικές πρωτοβουλίες του Γιάννη Χαμηλού (9π.), ενώ ο Νίκος Τσίτουρας προσέθεσε ακόμη 6 πόντους στην πλούσια συλλογή του. Σκορ ημιχρόνου, 30-41.

Μετά την ανάπαυλα, οι Brazzerzz ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα, δεχόμενοι μόλις 10 πόντους, ενώ μάλιστα σκόραραν με αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία (6 διαφορετικοί σκόρερ). Οι Γαλάτες, ωστόσο, παρέμειναν μπροστά στο σκορ με +7, χάρη στους Γιώργο Λαδά (6π. με 1 τρίπ.), Νίκο Σταθάτο (2π.) και Φραντζέσκος Φραντζεσκάκης (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 44-51.

Τέταρτο δεκάλεπτο στο Μενίδι και οι Γαλάτες, όχι απλώς κατάφεραν να διαχειριστούν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν απλοποιώντας σημαντικά την υπόθεση νίκη. Οι Brazzerzz Beachterzz πάλεψαν με τους Γιάννη Χαμηλό (5π.), Ηλία Ζώτο (3π.), Ζήση Πολυχρονόπουλο (2π.) και Φώτη Δριβάκο (2π.), όμως η κλεψύδρα είχε αρχίσει να αδειάζει. Δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς για τους Γαλάτες που εντυπωσιάζουν με τις εμφανίσεις τους. Ξεκίνημα με το…αριστερό για τους Brazzerzz που αναμένεται να εμφανιστούν πολύ πιο ανταγωνιστικοί στη συνέχεια, δεδομένου των ποιοτικών προσθηκών της ομάδας στο φετινό Summer League.

Στο τέλος του αγώνα, οι Brazzerzz Beachterzz είχαν 17/46 δίποντα, 2/22 τρίποντα και 16/23 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Ανυπότακτοι Γαλάτες είχαν 20/49 δίποντα, 8/24 τρίποντα και 8/1