25/10/2022
Pistachios 24 14 18 12 - 68 -
Brothers United 14 17 11 12 - 54 -

Νέα νίκη για τους Pistachios!

Στο κλειστό του Αγ. Νικολάου  για το πρωτάθλημα της Master League οι Pistachios έκαναν την δεύτερη συνεχομένη νίκη τους καθώς επιβλήθηκαν της ομάδας Brothers United με σκορ 68-54.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά και για τις δυο ομάδες , έδειξαν διάθεση να παίξουν γρήγορο μπάσκετ όπως και έκαναν με επιτυχία . Οι Pistachios έβρισκαν σκορ μέσα από την ρακέτα από τους Κανελλόπουλο –Τάλαρο, ενώ από την περιφέρεια εκτελούσε ο Κοντογιάννης έχοντας 2/4 τρίποντα και πετυχαίνοντας συνολικά 8 πόντους. Από την άλλη πλευρά  οι Brothers United με τον Μπιτζή να βάζει  8 πόντους έφεραν τη λήξη της περιόδου με σκορ 24-14.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ντούσιας άνοιξε τον  ρυθμό  και με συνοδοιπόρους τους  Κοντογιάννη και Κανελλόπουλο συνέχισαν να σκοράρουν για την ομάδα τους .Οι Brothers United απάντησαν και αυτοί με το ίδιο νόμισμα , έτρεχαν συνεχώς και ύστερα από ευστοχία του Παππά σε δυο τρίποντα κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με σκορ 38-31.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Brothers United μπήκαν πολύ δυνατά , μείωσαν στους 5 πόντους αλλά οι Pistachios έδειξαν την εμπειρία τους στην κατηγορία αφού με τον Ντούσια να τους καθοδηγεί μαεστρικα στην επίθεση και τον Κοντογιάννη να βρίσκεται σε καταπληκτική βραδιά, άνοιξαν ακόμη περισσότερο την ψαλίδα. Ο  Μπιτζής ήταν μόνιμη απειλή στην επίθεση πετυχαίνοντα 8 πόντους.  Η περίοδος έκλεισε με σκορ 56-42.

Στην τέταρτη περίοδο  οι Pistachios διατήρησαν την διαφορά που είχαν αποκτήσει .Ο αγώνας συνέχισε να εξελίσσεται  σε υψηλό ρυθμό ωστόσο οι  Brothers United δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα . Παρόλα αυτά οι εντυπώσεις που αφήσαν οι νεοσύστατοι Brothers United ήταν εξαιρετικές με την εμπειρία όμως των  Pistachios τελικά να κερδίζει .

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μπάμπης Τσίτουρας με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλέψιματα, ενώ  στους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρη Μπιτζής  με 24 πόντους και  5 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 2 κλεψίματα

Οι νικητές είχαν 7/15 ελεύθερες βολές ,20/45  δίποντα , 7/13  τρίποντα , 41 ριμπάουντ ,16 ασιστ και 6 κλεψίματα ενώ οι ηττημένοι  είχαν 15/22 ελεύθερες βολές, 12/32 δίποντα , 5/26 τρίποντα , 24 ριμπάουντ , 9 ασιστ και 13 κλεψίματα

Pistachios ( Κοντογιάννης ) : Γονιδάκης 4  , Κακαβάς 4  , Κανελλόπουλος 12, Κολοβός 4 , Κοντογιάννης 19 (5),  Ντούσιας 10 (1), Τάλαρος 5 , Τσίτουρας 10  (1) ,

Brothers United (Καράμπελας): Αρχοντουλάκης , Ελέζογλου,  Κατραντζής 8, Κουφαλιώτης, Λεζαι 1  Μπίτζης 24 (2), Πίτος 9, Παππάς 9 (3), Μπίσκας , Διαμαντής 3

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα που έβαλαν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι τους.