20/04/2024
Μία + Μία 13 11 15 14 - 53 -
Red Goats 8 6 6 11 - 31 -

Νέα νίκη για την Μία+Μία!

Δύο στα δύο για την Μία+Μία στον πέμπτο όμιλο της Summer Development League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισε εύκολα τους Red Goats με 53-31 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Με τον Σπανίδη να πετυχαίνει γρήγορα γρήγορα 7 πόντους και τους Αλβέρτο - Λαγό να ευστοχούν από την περιφέρεια, η Μία+Μία προηγούταν με 13-5, 1:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 13-8, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Μπουλιαρίτης από τα 8 μέτρα, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Τσιαντής.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 4 πόντους του Φιλιππίδη και τρίποντο του Ντελαλή, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 24-14. Τους Red Goats κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Γκολιανόπουλου και το καλάθι του Μπουλιαρίτη.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Θεοφίλη, αφού με δύο τρίποντα του Ντελαλή και 5 πόντους του Αλβέρτου, έφτασε στο +20, 36-16. Ο Μπουλιαρίτης με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ 2 πρόσθεσε ο Γιακουμής. Σκορ τρίτης περιόδου 39-20!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Σπάρτακου και έτσι η Μία+Μία έφτασε εύκολα στη νίκη με 53-31, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μαυράκη, Κοκονάκη και Φιλιππίδη. Για τις "Κατσίκες" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Τσιαντής και Μπουλιαρίτης.

Betsson MVP για την Μία+Μία ο Σπανίδης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 4/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Red Goats ο Μπουλιαρίτης με 12 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 2/10 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Μία+Μία (Θεοφίλης): Αλβέρτος 8 (2), Δάσκαλος 2, Κουτρούμπας 2, Σπανίδης 12, Λαγός 5 (1), Μαυράκης 2, Μοναστηριώτης, Ντελαλής 9 (3), Φιλιππίδης 8, Κοκονάκης 5

Red Goats (Γιακουμής): Βασιλάκης 2, Γιακουμής 4, Γκολιανόπουλος 4, Μπουλιαρίτης 12 (1), Τσιαντής 9, Νίκου, Πέτσας

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα του αγώνα!