12/10/2024
Portland Fail Brazzers 3 4 1 7 - 15 -
Μία + Μία 24 19 15 18 - 76 -

Νέα νίκη με ρεκόρ για την Μία+Μία!

Τρία στα τρία για την Μία+Μία στον έκτο όμιλο της D2-League, καθώς για τη τρίτη αγωνιστική κέρδισε εύκολα τους Portland Fail Brazzers με 15-76 στο κλειστό της Ζωφριάς, μπαίνοντας στο Hall Of Fame με μια από τις καλύτερες άμυνες στα 12 χρόνια ζωής του Basketaki!

Από πολύ νωρίς η Μία+Μία έδειξε ποιο είναι το αφεντικό του αγώνα, αφού με 6 πόντους του Θεοφίλη, 5 του Σπανίδη, 4 του Χουλιαρόπουλου και 3 του Νίκου Ξενικάκη, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 21 πόντων, 3-24. Το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε ο Μαρμαράς από την περιφέρεια!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι με 9 διαφορετικούς σκόρερ πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 36 πόντων, 7-43. Ο Δελλαπόρτας και ο Κωνσταντίνου με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Portland Fail Brazzers στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Στο ίδιο έργο θεατές και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 4 πόντους του Χουλιαρόπουλου, 4 του Φιλιππίδη, 4 του Ντελαλή και τρίποντο του Αλβέρτου, η Μία+Μία έφτασε τη διαφορά στους 50, 8-58! Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να βρουν ρυθμό, με τον Μαρμαρά να έχει 1/2 βολές. Σκορ τρίτης περιόδου 8-58!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι η παρέα του Θεοφίλη έφτασε εύκολα στη νίκη με 15-76, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Γερόλυμου, Ντελαλή και Αλέξανδρου Ξενικάκη.  Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Βλαχοδημητρόπουλος, Μαρμαράς και Κωνσταντίνου.

Πολυτιμότερος των Portland Fail Brazzers ο Βλαχοδημητρόπουλος με 3 πόντους, έχοντας 0/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Novibet MVP για την Μία+Μία ο Νίκος Ξενικάκης με 5 πόντους, έχοντας 1/3 βολές και 2/4 δίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 2 μπλοκ.

Portland Fail Brazzers (Δικαιάκος): Βλαχοδημητρόπουλος 3 (1), Βλαχόπουλος, Βλαχούλης, Δικαιάκος, Δελλαπόττας 2, Κωνσταντίνου 4, Δημητράκης, Σταυρακούδης, Μαρμαράς 6 (1), Πετρόπουλος

Μία+Μία (Ντελαλής): Ξενικάκης Ν. 5, Θεοφίλης 8, Δάσκαλος 3, Φιλιππίδης 6, Χουλιαρόπουλος 13, Αλβέρτος 7 (1), Σπανίδης 7, Γερόλυμος 10, Ντελαλής 13 (1), Ξενικάκης Α. 4

Τι μας άρεσε: Η είσοδος για την Μία+Μία στο Hall of Fame!