23/01/2020
Skroutz 6 4 4 9 - 23 -
Slam Ducks 20 6 23 15 - 64 -

Νέες εμφανίσεις, νέο ξεκίνημα για τους Slam Ducks!

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησαν τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος οι Slam Ducks, καθώς με όπλο τις ολοκαίνουριες εμφανίσεις επικράτησαν εύκολα της πεντάδας του Skroutz με 23-64 για την δέκατη αγωνιστική του έβδομου ομίλου της D2-League!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Slam Ducks στο ματς, καθώς με 7 πόντους του Μόσχου, 4 του Μαυροζούμη και τρίποντα των Χάλδα, Προφήτη και Καραλουκά, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 6-20. Ο Ρίζος με 4 πόντους και ο Βελισσαρίου με 2 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Με 4 πόντους του super star Νικόλα Ισαακίδη στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +18, 6-24, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 10-26, αφού οι Βελισσαρίου και Πουλής σημείωσαν από ένα δίποντο για λογαριασμό του Skroutz λίγο πριν την ανάπαυλα!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πάπιες κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 8 πόντους του Νίκου Σαραγά, 4 του θείου Μαργάνη, 4 του Μπουτεράκου και τριποντάκι του Χάλδα, έφτασαν στο +35, 14-49. Το δίδυμο Μακρυγιώργου και Ρίζου βρήκε τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι σε εκείνο το διάστημα για τους γηπεδούχους. Σκορ τρίτης περιόδου 14-49!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Slam Ducks να φτάνουν στην άνετη νίκη με 23-64, χάρη σε 4 πόντους του Μαργάνη και τρίποντο του Μπούνταλη. Για την πεντάδα του Skroutz στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Μακρυγιώργος (3π), Βελισσαρίου και Πουλής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/4 βολές, 10/55 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 3/6 βολές, 23/53 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για το Skroutz ο Παπαδημητρίου με 2 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα, ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Mvp των Slam Ducks ο Προφήτης με 3 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντο και 1/5 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Skroutz (Βελισσαρίου): Πουλής 4, Ρίζος 6, Βελισσαρίου 6, Παπαδημητρίου 2, Μακρυγιώργος 5

Slam Ducks (Σαραγάς Ν.): Χάλδας 6 (2), Σαραγάς Ν. 8, Σαραγάς 2, Μπουτεράκος 4, Προφήτης 3 (1), Ισαακίδης 4, Μόσχος 9, Μαυροζούμης 8, Μπούνταλης 3 (1), Μαργάνης 12, Καραλουκάς 5 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο το εξαιρετικό κλίμα του αγώνα, όσο και οι νέες εμφανισάρες των Slam Ducks!