19/10/2024
SKG Bugs 9 11 8 7 - 35 -
Golden Steak Evosmos 12 21 15 8 - 56 -

Νέο καράτι στον Εύοσμο

3η σερί νίκη πήραν οι Golden Steak Evosmos καθώς κέρδισαν με 35-56 τους SKG Bugs.

Στην 1η περίοδο οι άμυνες κράτησαν χαμηλά το σκορ καθώς οι επιθέσεις δεν μπορούσαν να βρουν στόχο. Στο τέλος του δεκαλέπτου οι Golden Steak Evosmos βρέθηκαν να προηγούνται με 9-12.

Η 2η περίοδος ήταν μία επιθετική εξόρμηση των "χρυσών μπριζολών". Ανέβασαν κατά πολύ τη διαφορά και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά, βασιζόμενοι σε επίθεση και άμυνα. Στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 20-33.

Όπως έληξε το ημίχρονο, ξεκίνησε το επόμενο. Οι Golden Steak Evosmos συνέχισαν με ίδιο ρυθμό και στην 3η περίοδο με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάνει σε μεγαλύτερα επίπεδα. Η τελική κόρνα τους βρήκε μπροστά με 28-48.

Στην 4η περίοδο οι "χρυσές μπριζόλες" κλείδωσαν τη νίκη με ηρεμία. Το επί μέρους σκορ έμεινε χαμηλά και δεν έδωσε τη δυνατότητα στους SKG Bugs να επιστρέψουν. Στο τέλος οι Golden Steak Evosmos πήραν τη νίκη με 35-56.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Ρικάρντο Στεάι με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Από την πλευρά των SKG Bugs ξεχώρισε ο Γιώργος Μπούφος με 8 πόντους και 20 ριμπάουντ.

SKG Bugs: Αθανασιάδης 5, Δασκάλου 4, Λέφας 3 (1), Μπάρας 5 (1), Μπούφος 8, Ξάνθος, Παπαδόπουλος 5 (1), Τασιούλας, Χρήστογλου 5 (1)

Golden Steak Evosmos: Γιαννούσης 8, Γιολβάνης, Γκόζης 5, Εξιόγλου 9, Καφρίτσας 12, Μαυρένης, Μπαξεβαντζής, Μπεκίρι 11 (1), Παναγιωτούνης, Πινακάκης 3 (1), Στεάι 8, Τερζίδης