04/01/2023
Valhalla Phantoms 16 12 16 20 - 64 -
Wolves 5 9 4 14 - 32 -

Νέο ξεκίνημα για τους Valhalla's Phantoms!

Ποδαρικό με το δεξί για τους Valhalla's Phantoms στο πρώτο παιχνίδι για το 2023, καθώς για την ένατη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Evolution League κέρδισαν εύκολα τους αποδεκατισμένους Wolves με 64-32 και επέστρεψαν στις νίκες μετά τις 12 Νοεμβρίου, όταν είχαν επικρατήσει της Trelleborg!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Valhalla's Phantoms στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Παντελεάκη και 4 του Δρόσου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 16-5. Ο Ριζόπουλος με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 1/2 βολές είχε ο Παπαευσταθίου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Wolves βρήκαν τα πατήματά τους και με 4 πόντους του Παπαευσταθίου, τρίποντο του Μεϊκόπουλου και καλάθι του Καρατζά, μείωσαν στους 6, 19-13, 5:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι πάτησαν εκ νέου γκάζι και με δύο τρίποντα του Μακρή, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 28-14!

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Valhalla's Phantoms, αφού με 7 πόντους του Γεωργακά, 6 του Τσινιόκα και τρίποντο του Μακρή, ξέφυγαν στους 26, 44-18. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τον Καρατζά να σκοράρει 3 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 44-18!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους μωβ να επικρατούν με 64-32, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κρινή, Τσινιόκα, Γεωργακά και Σαμπάνη. Για τους Wolves στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Δρακόπουλος και Ριζόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/10 βολές, 22/52 δίποντα και 6/15 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 22 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/13 βολές, 10/50 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Valhalla's Phantoms ο Μακρής με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Wolves ο Ριζόπουλος με 12 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 5/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, είχε 1 μπλοκ και έκανε 1 λαθάκι.

Valhalla's Phantoms (Γεωργακάς): Παντελεάκης 6, Κρινής 11, Δρόσος 4, Γεωργακάς 10 (1), Κότσιρας 4, Τσινιόκα 10, Μακρής 11 (3), Πάσχος 2, Σαμπάνης 6 (1)

Wolves (Τύρος): Καρατζάς 5, Μεϊκόπουλος 3 (1), Παπαευσταθίου 5, Ριζόπουλος 12, Δρακόπουλος 7 (1), Τύρος

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Phantoms!