18/06/2022
Chicago Hulks 5 6 19 15 - 45 -
Brooklyn Nerds 8 9 13 5 - 35 -

Nerds ημίχρονο, Hulks τελικό!

Με νίκη ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στον πέμπτο όμιλο της Summer D2-League οι Chicago Hulks, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική κέρδισαν τους 6 μαχητικούς Brooklyn Nerds με 45-35 στον Κολωνό και τερμάτισαν στην δεύτερη θέση!

Με τρίποντο του Σιαχάμη και καλάθι του Παπαγιαννάκου, οι Chicago Hulks προηγήθηκαν με 5-0 στα πρώτα 100″. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους και με τρίποντο του Κοντορουχά, 3 πόντους του Ζαμάνη και καλάθι του Παπαντωνόπουλου, προσπέρασαν με 5-8!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με νέο τρίποντο του Κοντορουχά, 3 πόντους του Παπαντωνόπουλου και καλάθι του Νταλαπέρα, οι Brooklyn Nerds έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 5-15, 3:00 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 6, 11-17, με τον Νάσσου να ευστοχεί δύο φορές από την περιφέρεια και να λύνει τον γόρδιο δεσμό στον επίθεση της ομάδας του μετά από 17 λεπτά!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι μπλε βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +13, 11-24, χάρη σε 6 πόντους του Ρινταρή και 5 του Νταλαπέρα. Ωστόσο, οι Chicago Hulks ξύπνησαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου και με 13 πόντους του Νάσσου και 6 του Κονιτόπουλου, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 30-30, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι κυανέρυθροι έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Νάσσου, Αλέξανδρο Τιγγινάγκα, Παπαγιαννάκο και Κονιτόπουλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 45-35. Για τους Brooklyn Nerds στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκε στόχο ο Παπαντωνόπουλος, πετυχαίνοντας και τους 5 πόντους της ομάδας του.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 1/5 βολές, 13/47 δίποντα και 6/33 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/14 βολές, 8/33 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson mvp των Chicago Hulks ο Νάσσου με 22 πόντους, έχοντας 1/5 βολές, 3/7 δίποντα και 5/13 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Brooklyn Nerds ο Παπαντωνόπουλος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 2/6 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας Α.): Παπαγιαννάκος 6, Σιαχάμης 3 (1), Τσαρτσής, Μπαντουβάκης, Τιγγινάγκας Α. 2, Τιγγινάγκας Ν., Κονιτόπουλος 12, Νάσσου 22 (5)

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Ζαμάνης 3, Νταλαπέρας 7 (1), Πανδής, Παπαντωνόπουλος 12, Κοντορουχάς 6 (2), Ρινταρής 7

Τι μας άρεσε: Τόσο η μαχητικότητα των Brooklyn Nerds, όσο και το δεύτερο μέρος των Chicago Hulks!