21/03/2023
New World Fix 21 16 23 18 - 78 -
ThunderDogs 7 17 15 23 - 62 -

New World Fix να τους πιεις στο ποτήρι!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Elite League, οι New World Fix παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Thunderdogs, καθώς επικράτησαν με σκορ 78-62! O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP ο Γιώργος Σιάποντης με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αντώνης Καλαγκάτσης είχε 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 κοψίματα. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Η ομάδα του Αλέξανδρου Γαλανού ήταν εντυπωσιακή στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς περιόρισε τον αντίπαλο στους 7 πόντους, είχε εκπληκτική κυκλοφορία της μπάλας, σωστές επιλογές και με τον Dialo(6π) να κάνει θραύση κάτω από τα δύο καλάθια, αλλά και τον Σιάποντη να προσφέρει 5 πολύτιμους πόντους από την περιφέρεια, έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 21-7! Οι Thunderdogs δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Πίνα με 3 πόντους.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ του Athens Sports Hall με σκοπό να διατηρήσουν το προβάδισμα που είχαν δημιουργήσει, κάτι το οποίο συνέβη, αφού κατάφεραν οδηγηθούν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 37-24. Η φάση που σημάδεψε το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στα μέσα του δεκαλέπτου, με τον Σιάποντη να πασάρει, τον Diallo να ίπταται και να καρφώνει τη μπάλα στο καλάθι των Thunderdogs, χαρίζοντας μας μια εκπληκτικής ομορφιάς φάση σε όλους όσους βρεθήκαμε στο κλειστό του Κολωνού. Πρώτος σκόρερ των Fix ήταν ο εξαιρετικός Γιώργος Σιάποντης με 5 πόντους, ενώ από τη άλλη πλευρά ο Καλαγκάτσης με 6.

Το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης ήταν το πιο παραγωγικό για την ομάδα των Fix, καθώς επικράτησαν στο δεκάλεπτο με σκορ 23-15! Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυκλοφορούν τη μπάλα με μαεστρικό τρόπο, να παίρνουν σουτ υπό άριστες προϋποθέσεις και με τους Ζωιτό και Σιάποντη να πληγώνουν τους φιλοξενούμενους με 7 και 5 πόντους αντίστοιχα,  έκλεισαν τη προτελευταία στροφή με το ευρύ 60-39. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Σέργης με δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη της ομάδας του Παπαγεωργίου στο διάστημα αυτό!

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Fix να κατακτούν  τη νίκη με σκορ 78-62 και να μένουν ζωντανοί στο κυνήγι της τρίτης θέσης στη regular season της Elite League.

Οι New World Fix είχαν 23/53 δίποντα,  7/20 τρίποντα, 11/17 βολές, 52 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 19/51 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 3/9 βολές, 40 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα και 7 λάθη .

New World Fix(Γαλανός): Diallo 9, Αθηναίος 9, Γαλανός, Ζαμπέτης 4, Ζωιτός 16, Λογγίτσης 5, Πανταζής 10, Παπαδόπουλος 3, Σιάποντης 20, Τσεκουρλούκης 2

Thunderdogs(Παπαγεωργίου): Δημακαρέας 11, Καλαγκάτσης 12, Πέππας 6, Πίνας 10, Παπαγεωργίου 5, Σέργης 11, Σαραντάκος, Σεφέρης 6.

Τι μας άρεσε : Οι 25 ασίστ των νικητών, δείγμα του πόσο όμορφο μπάσκετ έπαιξαν στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού!