05/01/2024
Φιορετσίνα 17 10 8 11 - 46 -
Roscovites 14 6 15 22 - 57 -

«New year, new me» οι Roscovites!

Καινούργια χρονιά και καινούργια αρχή για τους Roscovites, οι οποίοι ξεκίνησαν πολύ καλά  τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για το 2024 στο κλειστό της Ζωφριάς, όπου με μεγάλα τρίποντα πήραν την πρώτη τους νίκη στη σεζόν επικρατώντας με 46-57 της Φιορετσίνας.

Ζεστές ξεκίνησαν και οι δυο ομάδες από τα 6,75, με τον Αθανασόπουλο να σκοράρει δις από μακριά και τους Λιόλη και Τζοτζη να απαντούν με το ίδιο νόμισμα για τους Ροσκοβίτες. Ο Κρέντος με έξι δικούς του πόντους κράτησε κοντά τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ωστόσο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 17-14, μετά τους 5 πόντους του Ακρίτα.

Βήχος εναντίον Ακρίτα είχε το μενού στα πρώτα 2,5' της δεύτερης περιόδου, με τους δύο παίκτες να σκοράρουν τέσσερις πόντους για τη Φιορετσίνα και τους Roscovites αντίστοιχα. Οι δύο ομάδες έσφιξαν τις άμυνες τους, με αποτέλεσμα  το τρίποντο του Ακρίτα να αρκεί για να δώσει προβάδισμα επτά πόντων στους γηπεδούχους, 27-20, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με επτά αναπάντητους πόντους ξεκίνησαν οι κόκκινοι την τρίτη περίοδο στη Ζωφριά, με τον Βήχο (6π) να οδηγεί την επίθεση των φιλοξενούμενων και να φέρνει το ματς στα ίσια, 27-27. Στασινόπουλος, Ακρίτας και Κανελλόπουλος αντέδρασαν για τους Ιταλούς, οι οποίοι ξανά πήραν κεφάλι στο σκορ. Ο Τζότζη με δύο εύστοχες τρίποντες βόμβες κράτησε κοντά τους Roscovites, για να έρθει ο Κρέντος με ένα buzzer beater τρίποντο και να ισοφαρίσει το ματς, 35-35!

Ο Κρέντος συνέχισε να ευστοχεί από μακριά, και με δύο δικά του τρίποντα, έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων στους Roscovites, 35-43! Οι γηπεδούχοι έμειναν άποντοι για τα πρώτα τρία λεπτά, για να σπάσει το ρόδι ο Κανελλόπουλος με ένα καλάθι και φάουλ και να τον ακολουθήσει με ένα τριποντάκι ο Αθανασόπουλος. Το ματς έγινε ντέρμπυ, αλλά αυτοί που εν τέλει έφυγαν χαμογελαστοί από την Ζωφριά ήταν οι Roscovites, οι οποίοι με τρίποντα από τον Κρέντο και τον Τζότζη, επικράτησαν με 46-57.

Betsson MVP για τους Roscovites αναδείχτηκε ο Γιώργος Βήχος με 16 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 ασίστ. Για την Φιορετσίνα ξεχώρισε ο «πιασμένος» Βασίλης Ακρίτας με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 5 ασίστ.

Οι ηττημένοι γηπεδούχοι είχαν 13 / 42 δίποντα, 6 / 19 τρίποντα, 2 / 10 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Οι νικητές φιλοξενούμενοι είχαν 15 / 59 δίποντα, 8 / 28 τρίποντα, 3 / 4 βολές, κατέβασαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 4 λάθη.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Αθανασόπουλος 12, Ακρίτας 19, Κανελλόπουλος 6, Σιώλος 3, Στασινόπουλος 6, Χαραλαμπόπουλος.

Roscovites (Λιώλης): Βήχος 16, Γκούμας, Κασσαμπιάν 3, Λιώλης 3, Ηλιακόπουλος 23, Τζότζη 12.

Τι μας άρεσε: Οι εξαιρετικές μεταγραφικές προσθήκες των φιλοξενούμενων!