19/04/2023
Πανικός BC 12 11 7 10 - 40 -
Leathal Pistols 18 13 12 12 - 55 -

Νίκη με καλή εμφάνιση για τους Pistols!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Pistols και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με τον Καραγκιαούρη και τον Πρωτογερόπουλο να είναι ασταμάτητοι κοντά στη ρακέτα σε άμυνα και επίθεση. Η ομάδα του Πανικού BC δεν άργησε να απαντήσει με τον Παρασκευά να πετυχαίνει συνεχόμενα καλάθια κρατώντας την ομάδα του κοντά στο σκορ, διαμορφώνοντας το 12-18.

Ο Πανικός BC ανέβασε την απόδοση του στη δεύτερη περίοδο και προσπάθησε να μειώσει την διαφορά με τα καλάθια του Πραντέκου και του Ιωσήφ, όμως οι Pistols συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού με τον Αγτζίδη και τον Οικονόμου να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Με αυτόν τον τρόπο οι Pistols έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 23-31.

Μπήκε νωθρά στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανικός BC και παρά τις προσπάθειες του Πραντέκου και του Δημήτρη Ψοφογιώργου δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός και να μειώσει την διαφορά. Οι Pistols εκμεταλλεύτηκαν το κακό ξεκίνημα των αντιαλων τους και μπόρεσαν να μεγαλώσουν την διαφορά με τα μεγάλα καλάθια του Αντωνίου και του Καραγκιαούρη διαμορφώνοντας το 30-43.

Στην τέταρτη περίοδο ο Πανικός BC προσπάθησε να μειώσει την διαφορά και να ξαναμπεί στο παιχνίδι με τα καλάθια του Πραντέκου και του Παρασκευά, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους. Οι Pistols εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 40-55.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε  Γιώργος Καραγκιαούρης με 15 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Για τον Πανικό BC ξεχώρισε ο Νίκος Παρασκευάς με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Πανικός BC: Πραντέκος 9, Κοντόπουλος, Ψοφογιώργος Θ. 2, Καρανάτσιος, Νικολόπουλος, Ψοφογιώργος Δ. 3, Παρασκευας 21, Δημητριάδης, Ιωσήφ 5.

Pistols: Καραγκιαούρης 15, Πρωτογερόπουλος 8, Αγτζίδης 12(1), Ρωσσίδης 1, Αντωνίου 7(1), Οικονόμου 10(2), Δανατζής 2.

Τι μας άρεσε: Η κερκίδα του Πανικού έκλεψε για άλλη μια φορά την παράσταση.