11/06/2024
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 18 11 22 27 - 78 -
Αλησμόνητες Πατρίδες 12 19 12 10 - 53 -

Τα… νιάτα άντεξαν στη μάχη των πεντάδων!

Η πεντάδα του Αρισταίου ήταν εκείνη που κατάφερε να επικρατήσει κόντρα στη πεντάδα των Αλησμόνητων Πατρίδων το βράδυ της Τρίτης 11 Ιουνίου, καθώς η ομάδα του Δεμένεγα πήρε τη νίκη με 78-53. Οι γηπεδούχοι, όπως είναι λογικό λόγω και της νεαρής ηλικίας των παικτών, είχαν μεγαλύτερα αποθέματα ενέργειας στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι καθάρισαν την 6η νίκη τους στη Summer Evolution League, στην οποία μετρούν επίσης 2 ήττες (6-2). Οι Αλησμόνητες Πατρίδες έχουν ταλαιπωρηθεί αρκετά από τραυματισμούς και γενικά οι απουσίες τους έχουν στοιχίσει σε πολλά ματς. Αυτό ήταν άλλο ένα από αυτά τα ματς και πλέον οι «κιτρινόμαυροι» μετρούν 6 συνεχόμενες ήττες στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα (2-6).

Πιο αναλυτικά, το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι». Ο Δρόσος βρήκε σκορ από μακριά και έδωσε στον Αρισταίο ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων (10-6), λίγο πριν ο Αθηναίος γράψει το 10-8. Ο Δημητράτος έβγαλε ωραίες συνεργασίες με τον Περδικάρη και ο τελευταίος τελείωσε με επιτυχία τις φάσεις για το 14-8. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +8(18-10), με τον Αθηναίο να διαμορφώνει το 18-12 με το οποίο αφήσαμε πίσω το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε απόσταση ενός διπόντου (18-16), αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν τα ηνία με τους Τούντα και Τζίγκο να χτυπούν για το 23-18. Ο Αθηναίος παρέμεινε ο πιο δραστήριος παίκτης στην επίθεση των Πατρίδων, ενώ και ο Κουμερτάς έδωσε τη βοήθειά του και έτσι οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν σε 25-25. Ο Τζίγκος έβαλε γρήγορα την ομάδα του ξανά σε θέση οδηγού (27-25), αλλά οι Αλησμόνητες Πατρίδες ήταν εκείνες που πήγαν στο ημίχρονο με το προβάδισμα στα χέρια τους, καθώς Στεφανίδης και Αθηναίος έγραψαν το 29-31.

Οι ανάσες που πήραν οι γηπεδούχοι στην ανάπαυλα τους έδωσαν την ευκαιρία να μπουν με φόρα στη τρίτη περίοδο και με ένα σερί 12-0 έφτασαν για πρώτη φορά στο +10(41-31). Ο Κουμερτάς έπιασε δουλειά από τη πλευρά των φιλοξενούμενων και μείωσε στους 5 πόντους (45-40), αλλά στη συνέχεια τα λάθη κόστισαν στις Αλησμόνητες Πατρίδες και ο Αρισταίος βρήκε καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο με Δημητράτο και Δρόσο, με αποτέλεσμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να προηγείται με 51-43.

Η κούραση έκανε την εμφάνισή της στη πλευρά των φιλοξενούμενων, με τους γηπεδούχους από την άλλη να έχουν ακόμα... καύσιμα στη «μηχανή» τους. Ο Τούντας έκανε πολύ καλή δουλειά πίσω από τα 6,75 και με συμπαραστάτη τον Δημητράτο εκτόξευσαν τη διαφορά στο +24(74-50). Ο Αρισταίος ήταν πλέον «αγκαλιά» με τη νίκη, η οποία ήρθε κι επίσημα με το τελικό 78-53.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αριστείδης Δημητράτος με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 14 ασίστ και 4 κλεψίματα. Από τις Αλησμόνητες Πατρίδες ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Αθηναίος με 30 πόντους, 22 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Δημητράτος 22(7ρ.), Δρόσος 11(2ρ.), Περδικάρης 19(18ρ.), Τζίγκος 11(13ρ.), Τούντας 15(5ρ.)

Αλησμόνητες Πατρίδες (Χειράκης): Αθηναίος 30(22ρ.), Κουμερτάς 14(10ρ.), Μπαρδούσης 2(9ρ.), Στεφανίδης 5(1ρ.), Χειράκης 2(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πόσο πάλεψαν και οι δύο ομάδες, παρά τις απουσίες τους!