06/06/2023
Sicarios BC 10 14 17 14 - 55 -
Hellas Paper Bears 23 17 12 16 - 68 -

Νίκη με όμορφο μπάσκετ για τους Hellas Paper Bears!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Hellas Paper Bears και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Παπαπασχάλη και του Χριστοδούλου να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Sicarios προσπάθησαν να μείνουν κοντά το σκορ με τα καλάθια του Μητσάκη και του Στεφανίδη, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 10-23.

Οι Sicarios βελτίωσαν την άμυνα τους και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Μαυρίδη και τον Μούμογλου να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση, όμως οι Hellas Paper Bears με τον Παππά να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα, κράτησαν την διαφορά που έχτισαν και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 24-40.

Στην τρίτη περίοδο οι Sicarios ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά με τον Παπαθανασίου, τον Στεφανίδη και τον Μητσάκη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως οι Hellas Paper Bears βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Αναγνώστου, τον Θοδωρή Πολυχρονιάδη και τον Ρίζο διαμορφώνοντας το 41-52.

Η αντεπίθεση των Sicarios συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο με τον Μούμογλου και τον Παπαθανασίου να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους πετυχαίνοντας μεγάλα καλάθια, όμως οι Hellas Paper Bears έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 55-68.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θωμάς Παπαπασχάλης με 14 πόντους, 16 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Για τους Sicarios ξεχώρισε ο Άλκης Στεφανίδης με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Sicarios: Μητσάκης 13(1), Παπαθανασίου 5, Ξιούφης, Μαυρίδης 10, Μούμογλου 10, Στεφανίδης 17(1).

Hellas Paper Bears: Κ. Φαρμάκης, Χ. Πολυχρονιάδης 2, Ι. Πολυχρονιάδης, Θ. Πολυχρονιάδης 3(1), Παλιογιάννης 2, Παπαπασχάλης 14, Χ. Φαρμάκης 3(1), Ρίζος 7(1), Παππάς 19, Χριστοδούλου 10(1), Αναγνώστου 8.

Τι μας άρεσε: Το πάθος και η μαχητικότητα των δύο ομάδων.